Czy irygator dentystyczny przyda się w twojej łazience?

Irygator dentystyczny to sprzęt, który zrewolucjonizował codzienną pielęgnację jamy ustnej. Użytkownicy, którzy na niego postawili nie wyobrażają już sobie mycia zębów bez wspomagania się tym innowacyjnym urządzeniem. Jeśli zastanawiasz się, czym jest irygator dentystyczny, jak działa i czy warto w niego zainwestować koniecznie zapoznaj się z lekturą niniejszego tekstu.

Irygator dentystyczny bywa również nazywany irygatorem stomatologicznym oraz po prostu irygatorem do zębów. To sprzęt elektryczny, który – podobnie jak szczoteczka elektryczna – służy do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. W odróżnieniu od szczoteczki, nie usuwa jednak płytki nazębnej z powierzchni szkliwa, ale skupia się na nalotach nagromadzonych w trudno dostępnych miejscach w jamie ustnej. Myślimy tutaj zwłaszcza o przestrzeniach międzyzębowych, obszarach stycznych zębów czy powierzchniach przydziąsłowych.

Czym jest irygator dentystyczny?

Sprzęt ten eliminuje naloty z newralgicznych miejsc w jamie ustnej przy pomocy strumienia wody. Gdy tylko włączamy irygator, zainstalowany w nim mechanizm kieruje zgromadzoną w zbiorniku urządzenia wodę w stronę dyszy czyszczącej. Z niej ciecz „wypluwana” jest pod dużym ciśnieniem w stronę zębów. Dzięki takiemu działaniu, możliwe jest niezwykle skuteczne usuwanie z obszarów trudno dostępnych resztek jedzenia, bakterii i innych szkodliwych osadów.

Rodzaje irygatorów dentystycznych

Irygatory dentystyczne występują w dwóch wersjach: przenośnej oraz stacjonarnej. Oba warianty są dostosowane do potrzeb innych użytkowników.

Największą popularnością cieszą się irygatory stacjonarne. To urządzenia przystosowane do użytku domowego, a ich działanie uzależnione jest od gniazda elektrycznego. Takiego rodzaju irygatory charakteryzują się dużymi zbiornikami na wodę (o pojemności nawet 650 ml), co jest o tyle wygodne, że jednorazowe wypełnienie ich cieczą umożliwia przeprowadzenie pełnej irygacji bez konieczności robienia „dolewek”. Irygatory stacjonarne pracują też na wysokim, maksymalnym ciśnieniu (niektóre modele generują ciśnienie o wartości nawet 6,9 bara) oraz mają szeroką skalę regulacji mocy. Ich imponującej pojemności zbiornik na wodę połączony jest z rękojeścią przy pomocy specjalnego, doprowadzającego ciecz wężyka.

Irygator przenośny to z kolei rozwiązanie dla osób, które sporo czasu spędzają poza miejscem zamieszkania i chciałyby móc czyścić swoje zęby również w podróży. Jest on mały, poręczny, kompaktowy, bez trudu można zapakować go do podróżnej torby czy kosmetyczki. Urządzenie mieści się w dłoni, ponieważ ma niewielki zbiornik na wodę (o pojemności do 210 ml) wbudowany w rękojeść. Plusem takiego wyprofilowania jest wspomniana wcześniej kompaktowość, ale drobny mankament stanowi fakt, że precyzyjne obmycie zębów wymaga uzupełnienia zbiornika w wodę nawet dwa-trzy razy podczas pojedynczego mycia. Żeby pracować irygator przenośny nie musi być podłączony do gniazda elektrycznego – ma on wbudowany akumulator, który na jednym naładowaniu może wytrzymać nawet kilka tygodni. Przegląd najpopularniejszych modeli znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-irygatorow

Kto powinien pomyśleć o zainwestowaniu w irygator dentystyczny?

W Internecie można przeczytać wiele opinii, że irygator dentystyczny to urządzenie specjalistyczne, dedykowane wyłącznie osobom, które mają ciasny zgryz bądź noszą aparaty ortodontyczne. To nie do końca prawda. Z tego zaawansowanego sprzętu może bowiem korzystać każdy, nie wyłączając użytkowników:

  • mających problem z krwawieniem dziąseł,
  • noszących wypełnienia (aparaty ortodontyczne, mosty, implanty, itp.),
  • cierpiących na nadwrażliwość zębową, próchnicę, choroby dziąseł,
  • zmagających się z wadami zgryzu,
  • mających ściśnięte przestrzenie międzyzębowe.

W przypadku wszystkich wskazanych grup konsumentów korzystanie z irygatora dentystycznego jest wręcz zalecane. Sprzęt ten zapewnia bowiem skuteczniejsze czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nawet od nici dentystycznych, a w dodatku jest od nitek w użytkowaniu znacznie bezpieczniejszy (nieumiejętne korzystanie z nici dentystycznej często bowiem prowadzi do podrażnień i skaleczeń).

Co warte podkreślenia – dzięki irygatorowi nie tylko zapewnisz sobie maksymalnie możliwą czystość w przestrzeniach międzyzębowych, zapobiegając w ten sposób próchnicy, ale również dodatkowo zadbasz o zdrowie dziąseł. Generowany przez sprzęt strumień wody delikatnie masuje dziąsła, stopniowo poprawiając ich ukrwienie. Irygator dentystyczny z pewnością przyda się więc wszystkim, którzy marzą po prostu o pięknych zębach i ogólnym zdrowiu jamy ustnej.

Ważne wydarzenia