Strajk Kobiet protestował w niedzielę przed biurem posła PiS

Niedziela była kolejnym dniem protestów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Ostrowcu.


Tym razem odbywał się pod biurem posła PiS Andrzeja Kryja, który podpisał się pod wnioskiem o zbadanie zgodności przepisów ustawy antyaborcyjnej z Konstytucją.
– Czy Wy pamiętacie jak w 2018 roku w Sejmie spotkały się matki niepełnosprawnych dzieci? Protestowały wraz ze swoimi dziećmi 40 dni i ja mam pytanie do Pana posła Kryja: gdzie Pan był wtedy, gdy zamykano im dostęp do toalet publicznych, kiedy wykręcano im ręce na oczach własnych dzieci? Dlaczego wtedy nie stawiał się za obroną życia? – pytała jedna z ostrowieckich liderek protestów.
W proteście wzięło udział około 30 osób, na miejscu były znaczne siły policji. Liderki od razy zostały wylegitymowane, ale później funkcjonariusze już nie interweniowali. Podczas przemówień dziewczyny nie szczędziły gorzkich słów pod adresem policji.
– Dziś jest nas mało, bo wszyscy boją się tego, jak zareaguje policja. Oni nie boją się PiSu, bo co im PiS może zrobić? Oni się boją Was, tam z tyłu i w radiowozach. Was się boją ludzie – słyszeliśmy z megafonu.
Zaznaczały, że ich manifestacja jest pokojowa i prawo do tego daje im Konstytucja.
Ela, jedna z liderek strajku przypomniała jak w miniony piątek policja w Warszawie brutalnie traktowała protestujące kobiety, wykręcając im ręce, traktując gazem i wywożąc na odległe od Warszawy komendy na przesłuchania, by jak najdłużej nie miały kontaktu z pomocą prawną.
Ostrowieckie dziewczyny wspierał – jak zawsze – wiceprezydent Piotr Dasios, obecni byli także radni Kamil Stelmasik oraz Aron Pietruszka.
Jedna z demonstrantek była wolontariuszką WOŚP i w trakcie manifestacji zbierała pieniądze do puszki, także od ostrowieckich policjantów.
Przypomnijmy, że protesty w całej Polsce związane są z orzeczeniem, jaki zapadł w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Uniemożliwia on aborcję nawet w przypadku stwierdzenia ciężkich, nieodwracalnych wad płodu, których nie da się leczyć.

/joge/

Ważne wydarzenia