Fotowoltaika przyszłością placówek oświatowych. Ostrowiecka „trójka” już korzysta z odnawialnych źródeł energii.

Szkoła Podstawowa nr. 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim od prawie dwóch tygodni korzysta już z odnawialnych źródeł energii.

-Na dachu placówki zamontowana została instalacja fotowoltaiczna. Jest to nagroda w konkursie „Pokażę Wam jak o środowisko dbam” – informuje Mariusz Szczerbiński, dyrektor szkoły.
Podkreśla, że montaż instalacji to był strzał w dziesiątkę. Od momentu jak działa oszczędziliśmy w środowisku ok.130 kg dwutlenku węgla i zaoszczędziliśmy półtora drzewa – dodaje.

Instalacja kosztowała 146 tysięcy złotych. 77 tysięcy to nagroda w konkursie. Resztę kwoty dołożyła gmina Ostrowiec. To już druga placówka oświatowa w Ostrowcu, która korzysta z odnawialnych źródeł energii. Prekursorem było Publiczne Przedszkole nr 7.
O tym, że ze warto inwestować w instalacje fotowoltaiczne wie doskonale wójt gminy Bodzechów – Jerzy Murzyn.

-Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii to jest to przyszłość, ale należy brać pod uwagę jaki jest okres zwrotu poniesionych kosztów. My dostaliśmy 80% dofinansowania więc po trzech latach od momentu instalacji, inwestycja się zwróciła. Z czystym sumieniem mogę jednak zachęcić do tego typu działań – przekonuje.

W gminie Bodzechów instalacje fotowoltaiczne posiadają wszystkie szkoły, ale również świetlice środowiskowe i strażnice. Jeżeli chodzi o Ostrowiec to według zapewnień Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego liczba placówek oświatowych wyposażonych w odnawialne źródła energii będzie sukcesywnie rosła.

/marsz/

Podziel się

Ważne wydarzenia