Niezwykłe kolaże na przystankach w Starachowicach

Niezwykła galeria kolaży Radosława Kowalika ozdobiła przystanki w Starachowicach. Prezentowane są na liniach autobusowych nr 2 i 5 oraz przy ulicach Niepodległości i Prądzyńskiego.

Galeria jest częścią projektu 'Przystanek Starachowice – życzmy sobie zdrowia”.
– W czasach gdy kulturę tworzymy i odbieramy przede wszystkim on – line chcieliśmy ciekawie wyeksponować grafiki Radosława Kowalika. Wyeksponować w taki sposób, by mogło je zobaczyć jak najwięcej osób i by przed świętami podarować mieszkańcom miasta trochę uśmiechu. W ten sposób narodził się pomysł, który nazwaliśmy 'Przystanek Starachowice” – mówi Agnieszka Lasek – Piwarska, dyrektor Parku Kultury w Starachowicach.

Radosław Kowalik jest animatorem kultury, fotografem, twórcą kolaży. Specjalizuje się w działaniach na pograniczu sztuk wizualnych i kultury, dedykowanym lokalnej społeczności, które angażują mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w życiu miast. Jest autorem 11 murali zrealizowanych w Suchedniowie.

– Kolaże są moją interpretacją miasta Starachowice, osoby z sąsiedztwa. Starachowice to miasto, przestrzeń o ogromnym potencjale. Tworząc kolaże chciałem oddać klimat Starachowic. To była kreatywna podróż z przystankami przy różnych dwuznacznościach, zabawie słowem, przewrotności języka, przysłów, powiedzeń, związków frazeologicznych i moich skojarzeń z miastem Starachowice – mówi Radosław Kowalik.

A na kolażach można przeczytać na przykład: 'Starachowice. Tu dziewczyny nie strzelają fochów’, a na ilustracji mamy dziewczynę z karabinem. Inny: 'Starachowice. Raz na wozie. Raz pod wozem’ opatrzone grafiką kultowego ciężarowego Stara przez lata produkowanego w tamtejszych zakładach.
Warto dodać, że Radosław Kowalik przekazał na tegoroczny finał WOŚP do licytacji dwa plakaty swojego autorstwa.

– Już dziś zachęcam mieszkańców do dołączenia do społeczności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wspólnego grania i licytowania. Wspólnie bowiem możemy zebrać fundusze na zakup sprzętu medycznego, którego nigdy nie jest wystarczająca ilość – mówi Marek Materek, prezydent Starachowic.
A w ramach projektu 'Przystanek Starachowice – życzmy sobie zdrowia’ mieszkańcy miasta mogą wziąć udział w konkursie literackim on – line.

Trzeba napisać pracę literacką w dowolnej formie i wysłać ją do 29 grudnia tego roku na adres: przystanekstarachowice@gmail.com Prace literackie winny być zainspirowane nazwą konkursu: 'Przystanek Starachowice. Życzmy sobie zdrowia”, miastem Starachowice lub zawierać motywy promocji zdrowego trybu życia. Na laureatów czekają nagrody rzeczowe, między innymi tablety.

Regulamin konkursu można pobrać ze strony parkkultury.starachowice.eu

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia