Ordery za ratowanie życia potrzebującym. Honorowi Dawcy Krwi z powiatu odznaczeni

Dziś podczas świątecznej zbiórki krwi i osocza prowadzonej w szkole podstawowej nr 5 w Ostrowcu dziewięciu honorowych krwiodawców z powiatu ostrowieckiego otrzymało medale za ratowanie życia innym, potrzebującym – odznaczenia 'Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

– Przy okazji dzisiejszej akcji, chcieliśmy wręczyć odznaczenia tym najbardziej zasłużonym, czyli tym, którzy oddali więcej niż 20 litrów krwi – mówił podczas zbiórki Stanisław Fiolik, prezes rejonowego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Ostrowcu.

Wśród honorowych, odznaczonych krwiodawców, którzy od kilku lat oddają krew wyróżniony został aspirant sztabowy Marcin Bugajski. Krew oddaje od 26 lat. – Oddałem około 23 litrów. Moja przygoda z oddawaniem krwi zaczęła się od pobytu w wojsku w 1994 roku. Wtedy oddawałem krew dla dzieci, które uczestniczyły w wypadku. Od tamtej pory regularnie oddaję krew. Wiem, że ma ona ogromne znaczenie. To jest lek – mówił i dodawał, że swoją pasją zaraża innych, zarówno rodzinę jak i przyjaciół.

Podczas dzisiejszej zbiórki prezydent Jarosław Górczyński zapowiedział kolejne wsparcie dla ostrowieckiego oddziału PCK. – Być może w przyszłym roku pomożemy jeszcze mocniej i wyposażymy w sprzęt nasz regionalny oddział PCK. Wiemy, ze w Ostrowcu jest duże zapotrzebowanie, są tradycje i mamy bardzo aktywnych krwiodawców w mieście – mówił prezydent Ostrowca.

Podczas świątecznej akcji chęć oddawania krwi zgłosiło ponad 60 osób.

/paw/

Ważne wydarzenia