Świąteczna zbiórka krwi w Ostrowcu

żródło: pixabay.com

Trzy, cztery osoby dziennie oddają krew w ostrowieckim punkcie krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Tymczasem, aby zapewnić odpowiednie poziomy zapasów krwi potrzeba około dwudziestu dawców dziennie. Z tego powodu, w środę 16 grudnia odbędzie się świąteczna zbiórka krwi i osocza w Ostrowcu, której organizatorem jest Urząd Miasta, Oddział Rejonowy PCK oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

– Od dłuższego czasu, w zasadzie od marca, kiedy zaczęła się pandemia koronawirusa jest problem z ilością krwi. Są braki i w Ostrowcu, nawet stali krwiodawcy nasi, długoletni boją się do szpitala, do punktu krwiodawstwa chodzić. Jest dosłownie kilka osób dziennie. Podobna sytuacja jest w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Stanisław Fiolik, prezes Koła Rejonowego PCK w Ostrowcu. Dodawał, że podczas świątecznej akcji pobierane będzie również osocze od ozdrowieńców, którzy co najmniej 28 dni wcześniej przeszli zakażenie koronawirusem. Oczywiście pod warunkiem, że teraz czują się już dobrze i nie biorą żadnych leków.

Zbiórka krwi odbędzie się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 na osiedlu Ogrody. – Każdy może zostać bohaterem oddając krew i ratując życie. Wszyscy ci, którzy doświadczyli pobytu w szpital, ci którzy skorzystali z dobrodziejstwa jakim jest krew wiedzą jakie to jest dobre i pomocne – zachęcał do udziału w akcji podczas konferencji prezydent Jarosław Górczyński. Dodał, że każda osoba oddająca krew podczas świątecznej zbiórki otrzyma prezent niespodziankę.

Beata Barska-Jagiełło z Polskiego Czerwonego Krzyża podkreśliła, że pobieranie krwi podczas pandemii nie jest niebezpieczne. Z każdą osobą przeprowadzany jest wywiad epidemiologiczny, mierzona jest temperatura. – W związku z sytuacją epidemiologiczną chcielibyśmy tą naszą akcję poprzedzić rejestracją. Prosimy wszystkie osoby, które chcą oddać krew o to, aby w dniach poprzedzających akcję zadzwoniły do naszego, lokalnego PCK i zarejestrowały się na konkretną godzinę. Ułatwi to nam organizację i tą sytuację, żeby nie gromadzić się przed budynkiem szkoły. Niech ta akcja będzie dla nas wszystkich bezpieczna – mówiła Beata Barska-Jagiełło. Przypomniała, że przed oddaniem krwi trzeba zjeść lekki posiłek. Należy dużo pić, przede wszystkim niegazowaną wodę. Przed zgłoszeniem się do punktu pobrań nie można palić papierosów ani pić alkoholu – zarówno w dniu oddawania krwi, jak i w dniu poprzedzającym jej oddanie.

/paw/

Ważne wydarzenia