Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o oddawanie osocza

źródło zdjęcia: RCKiK w Kielcach

W związku z rosnącą liczbą zachorować na COVID-19 pilnie potrzebne jest osocze krwi ozdrowieńców, czyli osób, które pokonały koronawirusa i wyzdrowiały.

Jerzy Stalmasiński z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach mówi, że w tej chwili osocze wydawane jest na bieżąco, a jego ilość jest tak mała, że nawet nie są w stanie stworzyć zapasu. Do tej pory zwożone było także z innych województw, ale te możliwości już się wyczerpały.
Kto może być dawcą osocza? Osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, są w wieku 18-60 lat oraz nie miały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.
Więcej informacji na temat jak można pomóc ciężko chorym na Covid 19 znajdziemy na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.
Co ważne, osocze można oddawać wyłącznie w Kielcach, ponieważ tam jest odpowiednia do tego aparatura i przeszkolony w tym zakresie personel.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia