Szkoły średnie w Ostrowcu gotowe do pracy hybrydowej, ale czekają na odpowiednie przepisy

Od poniedziałku szkoły średnie w żółtych strefach, a taką objęty jest powiat ostrowiecki, mają pracować w trybie hybrydowym. To jedna z decyzji, o której wczoraj na konferencji prasowej poinformował premier Mateusz Morawiecki w związku z pandemią koronawirusa. Jak ma to wyglądać w Ostrowcu?

Powiat ostrowiecki, który jest organem prowadzącym dla szkół ponadpodstawowych, czeka na zmianę obowiązujących przepisów. – Jesteśmy gotowi do przejścia w tryb hybrydowy nauczania, ale obecnie nie ma do tego podstaw – mówi po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną Mariusz Łata, naczelnik wydziału edukacji starostwa powiatowego. – Zgodnie z rozporządzeniem, które obecnie obowiązuje, szkoły mogą przejść na zdalne lub hybrydowe nauczanie, ale po otrzymaniu zgody sanepidu. Warunkiem jest jednak wystąpienie w szkole zagrożenia związanego z pojawieniem się ogniska koronawirusa lub przebywania uczniów na kwarantannie. Takie przypadki w naszych szkołach nie występują, więc musimy czekać na pojawienie się nowego rozporządzenia – wyjaśnia naczelnik Łata.
Dyrektorzy wszystkich szkół średnich są już po rozmowach ze swoimi nauczycielami i mają być gotowi do przekazania uczniom decyzji o dalszej pracy, gdy tylko pojawi się oczekiwany akt prawny. – Szkoły zawodowe na pewno będą odbywać praktyczną naukę zawodu w trybie stacjonarnym, a zajęcia teoretyczne w mieszanym. Wszyscy dyrektorzy zwracają uwagę, że naukę w szkole powinni pobierać uczniowie klas maturalnych i kończących szkołę – mówi naczelnik Łata.
W liceach ogólnokształcących, gdzie nie ma zajęć z praktycznej nauki zawodu, naukę stacjonarną będą kontynuować tegoroczni maturzyści. W I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stanisława Staszica zdalnie uczyć mają się tylko drugie klasy, a jest ich 9. – Najbardziej zależy wszystkim na maturzystach, czas powtórek, utrwaleń przed maturą to jest jednak najważniejszy rok nauki. Nie wiemy jeszcze jak długo będziemy w ten sposób pracować, korzystając przy nauce zdalnej ze sprawdzonych już narzędzi – mówi Dariusz Kaszuba, dyrektor szkoły. Wyjaśnia, że nauczyciele z kolei będą pracować w szkołach, zgodnie z planem, a więc prowadzić lekcje albo zdalnie z klasami pozostającymi w domach, albo przy tablicy, z tymi, które kontynuować będą naukę stacjonarną.
Uczniowie o formie pracy od poniedziałku będą informowani za pośrednictwem dziennika elektronicznego, facebooka i strony internetowej.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia