Świętokrzyscy terytorialsi wracają do zajęć taktycznych

źródło: Materiały 10.ŚBOT

W weekend odbędą się kolejne szkolenia świętokrzyskich terytorialsów. Weźmie w nich udział blisko 150 żołnierzy.

– Po ostatnich, licznych szkoleniach z tematyki przeciwkryzysowej m.in. ze strażą pożarną, które miały miejsce w Chańczy, Sielpi czy Wiślicy wracamy do zajęć typowo taktycznych. W sobotę dzień szkoleniowy rozpocznie od strzelania z karabinku MSBS „Grot” na strzelnicy w Jędrzejowie. W niedzielę odbędą zajęcia taktyczne na terenie kompleksu leśnego Kielc i okolic – mówi por. Marcin Kowal, rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Żołnierze będą ćwiczyli przemieszczanie się plutonu po wybranym terenie i reagowania na kontakt z przeciwnikiem. Por. Kowal dodaje, że prowadzone szkolenia mają na celu budowanie kompetencji tzw. podwójnego zastosowania. – To czego nauczą się żołnierze, będzie przydatne zarówno w czasie wojny, jak i na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej – wyjaśnia rzecznik. Zaznacza, że żołnierze 10. brygady są w gotowości, aby wspierać służby medyczne i inne podmioty województwa świętokrzyskiego w walce z COVID-19.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych w Polsce obok lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Obecnie w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 1300 żołnierzy.

Dodam, że w październiku w szeregi świętokrzyskiej brygady wstąpią kolejni ochotnicy, którzy również przejdą intensywne szkolenia rotacyjne.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia