Wraca Akademia Pełna Zdrowia

Powiat ostrowiecki wraca z profilaktycznym projektem „Akademia pełna zdrowia”. W tym roku zaplanowano cztery bloki działań.

W ramach bloku „Czas zadbać o zdrowie” zorganizowane zostaną konsultacje lekarzy różnych specjalizacji. Na wykonanie bezpłatnej mammografii liczyć będą mogły kobiety, których nie obejmują bezpłatne badania w ramach krajowych programów, a dokładnie panie w wieku 40-49 lat i 70 plus. Dzieci z wadami postawy w wieku 6-16 lat otrzymają z kolei pomoc rehabilitanta. – Są to konsultacje lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej  z badaniem komputerowym dzieci w kierunku wad postawy. Jest to bardzo ważna rzecz, bo już na tym etapie właściwa rehabilitacja pozwala na uniknięcie wielu przykrych niespodzianek w życiu dorosłym – zapowiada Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki.
Mieszkańcom powiatu udostępnione będą też takie badania jak USG Dopplera kończyn dolnych i górnych, czyli jedno z podstawowych badań w diagnostyce chorób układu krążenia, a także pakiet okulistyczny i kardiologiczny.
W ramach drugiego bloku działań pod nazwą „Czas na edukacje” prowadzone będą wykłady i warsztaty. Przez pandemię koronawirusa w małych 15-osobowych grupach.
– W tym roku proponujemy po raz pierwszy warsztaty redukujące poziom stresu. Chcielibyśmy dotrzeć do osób aktywnych zawodowo i poszukujących swojego miejsca na rynku pracy. Myślę, że te zajęcia w chwilach, które ostatnio przeżywamy w związku z pandemią koronawirusa, będą cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem – mówi Mariusz Łata, naczelnik wydziału edukacji starostwa powiatowego.
Akademia pełna zdrowia to także znane z poprzedniego roku koncertu relaksacyjne oraz zajęcia z aktywności fizycznej. Te ostatnie jednak będą mogły być prowadzone, jeżeli pozwoli na to sytuacja epidemiczna.
Zapisy ruszą pod koniec września, o czym będziemy informować, a sam projekt w październiku.
Samorząd powiatowy na te działania zabezpieczył w budżecie ponad 70 tysięcy złotych.

/mag/

Ważne wydarzenia