Bezpieczne i inteligentne przejście dla pieszych zbudują na ulicy Sienkiewicza

16 przejść dla pieszych na terenie województwa świętokrzyskiego zostanie zmodernizowanych w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań 'Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020. Dziś w południe w urzędzie wojewódzkim podpisane zostały porozumienia o dofinansowaniu budowy takich przejść.

Jedno z nich powstanie w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Sienkiewicza, w pobliżu III Liceum Ogólnokształcącego imienia Władysława Broniewskiego. – To będzie przejście aktywne. Pasy zostaną wymalowane w kolorach czerwonym i białym. W jezdni i na słupach nad przejściem zostaną zamontowane światła, które będą pulsować, gdy do przejścia zbliży się pieszy. Pieszych wyłapywać będą specjalne czujki ruchu. Całe przejście w momencie pojawienia się pieszego będzie dodatkowo doświetlane, tak, żeby kierowca zawsze mógł zobaczyć pieszego i zareagować w odpowiednim momencie i bez względu na warunki atmosferyczne i porę dnia – mówi Artur Majcher, naczelnik wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta w Ostrowcu. Wyjaśnia, że nie będzie to przejście z sygnalizacją świetlną. Zapowiada też, że takich bezpiecznych, aktywnych przejść dla pieszych będą chcieli budować więcej, w miarę możliwości budżetowych i pojawiających się źródeł finansowania. Budowa tego przy ulicy Sienkiewicza może kosztować około 130 tysięcy złotych, przy dofinansowaniu w wysokości 82 tysięcy, a ostateczną kwotę poznamy po rozstrzygnięciu przetargu. Ma być gotowe jeszcze w tym roku.
Będzie to już trzecie aktywne przejście dla pieszych w Ostrowcu. Dwa pierwsze powstały przy ulicach Nowe Pisaki i Miodowej. Nie są jednak dodatkowo oświetlane.

/mag/

Ważne wydarzenia