Czy Miejski Obszar Funkcjonalny urośnie? Coraz więcej chętnych samorządów

Gminy województwa świętokrzyskiego biorące udział w projekcie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego jednogłośnie podjęły decyzję, by nie zapraszać do inicjatywy kolejnych gmin – ustaliło Radio Ostrowiec. Decyzja zapadła dzień po podpisaniu porozumienia, czyli 4 września. Co za nią stało? 
–  Wcześniej już ustalono wspólną strategię, o co gminy będą chciały zabiegać, o jakie środki aplikować i co nas łączy. Na tym się skupiliśmy – wyjaśnia Marek Materek, prezydent Starachowic.
Na terenie powiatu starachowickiego są dwie gminy, które nie zostały ujęte w utworzonym Miejskim Obszarze Funkcjonalnym, ale chciałyby się przyłączyć do inicjatywy, która otwiera drogę do dodatkowych środków finansowych z nowego budżetu unijnego na kolejne lata.
Na terenie powiatu ostrowieckiego umowę o porozumieniu obok miasta Ostrowiec podpisały gminy Bodzechów i Waśniów, a gminy Kunów, Ćmielów i Bałtów zabiegają o dołączenie. Do prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego i do wiadomości pozostałych gmin biorących udział w projekcie, napisali pismo w tej sprawie. Odpowiedzi nie uzyskali.
– Jest nam bardzo przykro, nie mniej jednak, chcielibyśmy usłyszeć dlaczego taka decyzja zapadła, dlaczego nas wykluczono. Gmina Ćmielów potrzebuje każdego wsparcia finansowego, co stanowiłoby wspólny rozwój powiatu ostrowieckiego, gminy Ostrowiec i ościennych samorządów. Niezrozumiały jest także fakt naboru przystępujących do tego obszaru gmin, gdzie w świetle dzisiejszych uwarunkowań i przepisów, ta transparentność jest po prostu wymagana – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.
Decyzji o pominięciu niektórych samorządów nie rozumie także Lech Łodej, burmistrz Kunowa. Przygotował nawet dla mieszkańców specjalną ankietę.
– Ankieta ma udowodnić, wykazać, że gmina Kunów jest ściśle związana z Ostrowcem Świętokrzyskim, a rozpatrywana poza związkiem miast północy, to jest sztuczna rzeczywistość, która jest nierealna, jeśli chodzi o położenie geograficzne i historyczne gminy w kontekście Staropolskiego Okręgu Przemysłowego – tłumaczy. Ankietę na Facebooku i stronie internetowej urzędu wypełniło już ponad 200 osób. Czy oczekiwania pominiętych samorządów zostaną spełnione? Szanse na to widzi wiceprezydent Ostrowca Dominik Smoliński.
– Z uwagi na odzew dużej części samorządów, które piszą do poszczególnych sygnatariuszy porozumienia, sądzę, że na jednym z najbliższych spotkań będą podejmowane jakieś kolejne decyzje na ten temat. Trudno mi w tym momencie powiedzieć, kiedy dokładnie takie spotkanie miałoby się odbyć, ale na pewno jakieś decyzje w tym kierunku będą musiały zapaść, czyli rozszerzeniu lub pozostawieniu MOF-u w takiej formie, w jakiej jest w tej chwili – mówi.
Miejski Obszar Funkcjonalny tworzy 11 gmin 4 powiatów: ostrowieckiego, starachowickiego, skarżyskiego i koneckiego.

/bart/

Ważne wydarzenia