MZK zaprezentowało testowany autobus MAN

Dziś Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowcu oficjalnie zaprezentował nowy, testowany od ubiegłego piątku autobus firmy MAN.


– To pierwszy wyprodukowany dla polskiego odbiorcy model. Poprzednie trafiały na rynki zagraniczne – mówił na dzisiejszej konferencji Waldemar Sęk, przedstawiciel firmy MAN Truck&Bus i podkreślał, że jest to najnowsza konstrukcja firmy, uzbrojona w nowoczesną technologię.
Pojazdy z tak wysoce zaawansowanym napędem hybrydowym są użytkowane m.in. w Barcelonie, Wiedniu, Dreźnie, czy Paryżu. Autobus zmniejsza emisję spalin dzięki wyłączaniu na przystankach i światłach, a energia mechaniczna jest odzyskiwana i magazynowana. Znajduje się w nim 30 miejsc siedzących i 73 stojące. Wartość tego pojazdu jak mówił Waldemar Sęk różni się w zależności od zamówionego wyposażenia i zastosowanego silnika. Dla przykładu podstawowy model z silnikiem hybrydowym kosztuje około 900 tysięcy złotych netto, wersja z silnikiem diesla jest tańsza nawet o kilkaset tysięcy złotych, co zaważyło na tym, że Ostrowiec kupi jedynie 5 autobusów hybrydowych i 10 z silnikiem diesla. Przypomnijmy, że autobusy kupione zostaną w ramach projektu 'Ekologiczny Transport Miejski’. Projekt obejmuje także budowę nowej bazy MZK, która zostanie zlokalizowana przy ulicy Samsonowicza. W ramach systemu e-bilet zamontowanych zostanie 8 tablic informacyjnych, które pokazywać będą czas do przyjazdu autobusu. Jest to możliwe dzięki zintegrowanemu z autobusem systemem geolokalizacji. Projekt obejmuje także wymianę wiat przystankowych, przebudowę ulicy 11 Listopada od ulicy Samsonowicza do ulicy Ogrodowej wraz z budową ścieżek rowerowych, zatok autobusowych i bus pasów oraz budowę ronda w miejscu skrzyżowania ulic Samsonowicza i 11 Listopada.

/bart/

Ważne wydarzenia