XIII Świętokrzyskie Święto Pszczoły

Mimo pandemii koronawirusa w miniony weekend udało się zorganizować Świętokrzyskie Święto Pszczoły. Była to już XIII edycja imprezy, która przyciąga do Bałtowa pszczelarzy, firmy handlujące sprzętem i wyrobami pszczelarskimi, mieszkańców i naukowców.

Na Okręglicy swoje produkty sprzedawało około czterdziestu wystawców. Były to miody, wyroby pszczele, kosmetyki, specjalistyczny sprzęt dla hodowców, a nawet rośliny miododajne. Wszystkich obowiązywały zasady dystansu społecznego lub noszenia maseczek oraz dezynfekcji rąk. Udało się również zorganizować wykłady naukowe. Z przedstawicielami z zagranicy były to telekonferencje. Jak podkreśla Józef Misiura, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej, jeden z organizatorów wydarzenia, Świętokrzyskie Święto Pszczoły to przede wszystkim wymierne korzyści dla pszczelarzy z regionu. – Pszczelarze mają wielkie korzyści, bo nawiązują tu kontakty z kontrahentami z całej Polski – podkreśla.
W tym roku w Bałtowie miodów – zwłaszcza ze spadzi iglastej – szukali przedstawiciele z Arabii Saudyjskiej. – Jest przedstawicielka i prowadzimy rozmowy. Mogę powiedzieć, że chcą przebadać u siebie próbki naszego miodu, ale chwalić będziemy się dopiero, gdy dojdzie do współpracy. Ważne jest, że zainteresowanie naszym, świętokrzyskim miodem jest duże, zwłaszcza miodem spadziowym – dodaje prezes Misiura, podkreślając, że miodu w tym roku jest wyjątkowo mało. Zdaniem Mirosława Kozłowskiego, pszczelarza z Szewny, nasz, świętokrzyski jest poszukiwany, bo jest najlepszy. – My mamy jeszcze tu teren niestruty i ten miód ma niesamowite walory smakowe. Nasz miód spadziowy to jest ferrari wśród miodów – zachwala.
Świętokrzyskie Święto Pszczoły to co roku okazja do uhonorowania hodowców. Wśród licznie przybyłych gości, w tym przedstawicieli samorządów , był także Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka, który wręczał państwowe odznaczenia 'Zasłużony dla rolnictwa’. Otrzymali je Andrzej Głębicki, Paweł Masternak, Stanisław Banasiewicz, Marian Krześniak, Tomasz Glibowski i Grzegorz Grad. Przyznane zostały honorowe członkostwa Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej. Swoje dyplomy za trud włożony w rozwój pszczelarstwa świętokrzyskiego wręczał też prezydent Ostrowca. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej, LGD Krzemienny Krąg oraz DLF Invest, właściciel Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia