Kolejni Terytorialsi złożą przysięgę

W piątek o godz. 11.00 na terenie 3 Batalionu Radiotechnicznego w Sandomierzu kolejnych czterdziestu ochotników złoży żołnierską przysięgę. Dołączą do kieleckiego 101 i sandomierskiego 102 batalionu 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia majora Eugeniusza Kaszyńskiego pseudonim ,,Nurt”.
– Będą oni po raz pierwszy przysięgać na świeżo wręczony sztandar naszej brygadzie. Te uroczystości miały miejsce 16 sierpnia na Placu Wolności w Kielcach – mówi porucznik Marcin Kowal z zespołu prasowego brygady, która po przysiędze będzie liczyć blisko 1350ciu żołnierzy. Dodaje, że brygada ma się składać z trzech batalionów i plany utworzenia 103 batalionu w Ostrowcu wciąż są aktualne. – W planach na rok 2021 jest 103 batalion w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mamy już infrastrukturę pod ten batalion. Jest budynek, który teraz jest przystosowywany do wymogów wojskowych i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w przyszłym roku będzie batalion w Ostrowcu – zapowiada.
Dodajmy, że piątkowa przysięga wieńczy 16-dniowe szkolenie podstawowe. Blisko 30 proc. nowych żołnierzy ma wykształcenie wyższe, tyle samo średnie. Są studenci, uczniowie, pracownicy administracyjni, pedagodzy, pracownicy służb medycznych. Jest kilkanaście kobiet. Wciąż także największą grupę stanowią mieszkańcy powiatów kieleckiego i ostrowieckiego.

 

/mag

Podziel się

Ważne wydarzenia