Starachowice chcą pozyskać ponad 11 milionów złotych

Ponad 11 milionów złotych chcą pozyskać Starachowice z Funduszu Inwestycji Lokalnych, którego powstanie zapowiedział przed wyborami premier Mateusz Morawiecki.


To środki, które mają wesprzeć samorządy, które utraciły znaczną część swoich wpływów i poniosły dodatkowe koszty w związku z pandemią koronawirusa.
– Samorządy utraciły wpływy nie tylko z podatków takich jak PIT, ale też z rożnego rodzaju opłat lokalnych, realizacja inwestycji w wielu samorządach stanęła pod znakiem zapytania – mówi prezydent Marek Materek.
Starachowice chcą przeznaczyć pozyskane środki na zagospodarowanie otoczenia zbiornika wodnego Lubianka oraz Parku Kultura. Inwestycje te były planowane przez samorząd Starachowic, ale w związku z trudną sytuacją finansową budżetu miasta stanęły pod znakiem zapytania.
– Rządowe środki chcemy wydatkować na te przedsięwzięcia, na które gmina potrzebuje tzw. wkładu własnego. Są to m.in. zagospodarowanie otoczenia zbiornika Lubianka, zagospodarowanie otoczenia Parku Kultury, gdzie zaplanowano odnowienie ogrodów zlokalizowanych przed budynkiem oraz utworzenie nowych miejsc postojowych – zapowiada prezydent Starachowic. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do ponad 93 mln. Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. A samorządy mogą występować z wnioskami o przyznanie dotacji do 10 sierpnia.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia