Nowy budynek Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oddany do użytku

Nowy budynek Szpitalnego Oddziału Ratunkowego został dziś uroczyście oddany do użytku. Jego budowa rozpoczęła się w czerwcu 2018 roku, zakończyła się w marcu tego roku i kosztowała 12,5 miliona złotych, z czego ponad 5 milionów 300 tysięcy złotych stanowiły środki unijne.

4 miliony 800 tysięcy złotych wyniósł wkład własny lecznicy, a pozostała kwota ponad 2 milionów złotych dołożyło Starostwo Powiatowege w Ostrowcu. Starosta Marzena Dębniak podkreślała dziś, że otwarcie SORu opóźniła epidemia koronawirusa.
– Teraz zależy nam na tym, by jak najszybciej rozpoczęła się praca oddziału w nowym budynku i to będzie bardzo korzystne dla pacjentów i personelu. Państwo wiecie jakie warunki są na obecnym SORze, natomiast tu na pacjentów czekać będzie inna jakość obsługi, inna możliwość oczekiwania, nowe pomieszczenia. Mam nadzieję, że mieszkańcy powiatu ostrowieckiego i nie tylko, pozytywnie podejdą do tej inwestycji – mówiła.
Andrzej Gruza, dyrektor szpitala podkreślał, że warunki pracy personelu i obsługa pacjentów zdecydowanie się poprawią.
– Będzie tu sporo więcej miejsca, w związku z tym Szpitalny Oddział Oddział Ratunkowy będzie takim SORem z prawdziwego zdarzenia. Oczywiście samych łóżek aż tak dużo nie będzie, bo SOR jest z natury jest oddziałem przejściowym – tłumaczył.
Nie wykluczył, że w przyszłości może pojawić się konieczność zatrudnienia dodatkowego personelu. W tej chwili na oddziale pracuje około 30 osób.
– Ze względu na większą powierzchnię bardzo możliwe, że pewien przyrosty pracowników pracowników, zwłaszcza ratowników medycznych i pielęgniarek, będzie musiał nastąpić. Na razie poprzestajemy na tym co mamy – mówił.
Droga do powstania SORu nie była usłana różami. Zarząd Powiatu kadencji 2014-2018 już na przełomie 2015 i 2016 roku składał wniosek o dofinansowanie budowy i przeszedł on pozytywnie ocenę, ale finalnie wkład własny, który miałby wynieść blisko 7 milionów złotych przerósł możliwości finansowe samorządu, który zrezygnował z podpisania umowy.
Wniosek ponownie złożono na przełomie 2016 i 2017 roku. W tym miejscu warto dodać, że nie obejmował budowy lądowiska dla helikopterów mimo, że rozporządzenie z 16 grudnia 2016 roku nakładało obowiązek posiadania przez SORy takiego obiektu.
Przetarg na budowę ogłaszany był dwukrotnie. W pierwszym postępowaniu kwota przekraczała zakładany budżet o ponad pół miliona złotych, więc został on unieważniony. W drugim przetargu brakowało już prawie milion złotych i dopiero wtedy Zarząd Powiatu Ostrowieckiego postanowił dołożyć brakującą kwotę.
Kolejną ważną inwestycją jaka czeka szpital jest budowa lądowiska dla helikopterów przy szpitalu. Starosta Marzena Dębniak podkreśliła na dzisiejszej uroczystości, że jego budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Na otwarciu SORu obecni byli Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, ostrowieccy parlamentarzyści senator Jarosław Rusiecki i poseł Andrzej Kryj oraz samorządowcy z powiatu ostrowieckiego.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia