Dziś debata o kierunkach rozwoju Ostrowca

Dziś o 17 w Ostrowieckim Browarze Kultury rozpocznie się debata z udziałem mieszkańców Ostrowca na temat kierunków rozwoju miasta. Posłużyć ma do opracowania Programu Rozwoju Lokalnego i jest ważnym elementem na drodze do pozyskania grantu w wysokości 10 milionów euro czyli ponad 42 milionów złotych z funduszy norweskich.

– Naszym założeniem jest, żeby usłyszeć czego mieszkańcy oczekują po tej nowej ścieżce rozwoju, co ma być celami, którymi się musimy zająć. Nie chcemy teraz jeszcze rozmawiać o rozwiązaniach, to ma być następny etap. Sformułowane cele posłużą nam do rozmowy o tym, które  pomysły mieszkańców szczególnie należy wziąć pod uwagę i włączyć do Programu Rozwoju Lokalnego – wyjaśnia – mówi Paweł Dryl, kierownik projektu w firmie DS Consulting, która wspiera miasto w aplikacji o grant.
Ze względu na epidemię koronawirusa w debacie uczestniczyć będzie około 50 osób w różnym wieku i reprezentujących różne grupy zawodowe. Będą to uczniowie szkół średnich, mali przedsiębiorcy, pracodawcy i pracownicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i seniorzy, którzy zgłosili się lub zostali zaproszeni do udziału w spotkaniu.
Uczestniczyć w nim będą także paneliści, wśród nich prezydent miasta Jarosław Górczyński, zastępca prezydenta Piotr Dasios, odpowiedzialny za kulturę i sport, naczelnicy wydziałów edukacji w mieście i powiecie, kierownik referatu zieleni oraz specjalista do spraw promocji gospodarczej, obsługi inwestorów i strategii w mieście. Punktem wyjścia do rozmów będą wyniki przeprowadzonych już ankiet wśród mieszkańców oraz badań focusowych na różnych grupach zawodowych. – Być może jest to odważna teza, ale wydaje mi się, że jeszcze nigdy miasto nie było tak dobrze zdiagnozowane, jak teraz, przed tą debatą. Już ponad 3 tysiące osób wypowiedziało się w różnych formach na temat tego, jak widzi Ostrowiec – mówi Paweł Dryl.
Organizatorzy będą też dysponować unikalnymi informacjami, których nie publikuje Główny Urząd Statystyczny, jak dane z ZUS czy Urzędu Skarbowego, które pozwoliły rzetelniej pokazać obraz Ostrowca i potencjał mieszkańców.

Debatę będzie można oglądać w internecie. Każdy mieszkaniec będzie mógł się włączyć do dyskusji na czacie. Niżej linki do transmisji online.
https://www.facebook.com/ostrowiecswietokrzyski.um/
https://www.youtube.com/channel/UCqwPIe4o93ALZHeK67IhgsQ

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia