Zmarł Wojciech Kotasiak

Źródło zdjęcia: UM w Ostrowcu Św.

Nie żyje Wojciech Kotasiak, długoletni dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, samorządowiec, twórca monografii miasta. Miał 82 lata.

Janusz Wojciech Kotasiak doczekał się za życia tytułu Honorowego Obywatela Miasta. – Krzemionki, czyli nasza jedyna w regionie perła UNESCO i fakt, że jest ona częścią Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, to w dużym stopniu jego determinacja i praca. Podobnie monografia naszego miasta. Ma na koncie wiele sukcesów i wkład w rozwój nauki i kultury, 16 lat dobrej,  merytorycznej pracy w organach samorządowych, Zasługuje na pełen nasz szacunek – mówił Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, prezentując Radzie Miasta własny projekt uchwały.

Związany z Ostrowcem, ale urodzony w Jeleńcu Wojciech Kotasiak był współautorem nie tylko inicjatywy przejęcia Rezerwatu Archeologicznego w Krzemionkach, ale także utworzenia w pałacu Wielopolskich Muzeum Regionalnego, przekształconego później w Muzeum Historyczno-Archeologiczne. Przez 16 lat pracował jako radny, w tym lata w Radzie Powiatu Ostrowieckiego i 12 w Radzie Miasta, będąc przez dwie kadencję jej przewodniczącym.

Wojciech Kotasiak, po przejściu na emeryturę, był przedstawicielem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach. Był też twórcą gminnego rejestru zabytków.

Zmarł w sobotę, 18 lipca.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia