Rzymianie i barbarzyńcy w osadzie neolitycznej na Krzemionkach

żródło: krzemionki.pl/

Czy 2000 lat temu legioniści rzymscy mogli odwiedzić Krzemionki i czy na terenie neolitycznych kopalń znaleziono ślady pobytu ludzi z pierwszych wieków naszej ery? Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć w najbliższą sobotę w Rezerwacie Krzemionki, gdzie odbędzie się spotkanie z udziałem m.in. żołnierzy 14. Legionu Bliźniaczego Zwycięskiego.

– W sobotę odwiedzi nas zaprzyjaźniony legion 14, jest to grupa rekonstrukcyjna zajmująca się odwzorowywaniem wojskowości z czasów Imperium Rzymskiego. Przyjeżdżają do nas po kilku latach przerwy i zamierzają obozować na naszym terenie. Żeby nie było im tak łatwo, że najazd wyjdzie im bez żadnych problemów, na wezwanie odpowiedzieli też barbarzyńcy i kilka chętnych osób z naszej lokalnej społeczności – mówi Tomasz Kotarski z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Historyczno-Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki.

Podczas spotkania będzie można także bliżej poznać kulturę i życie codzienne Rzymian – zapowiada Tomasz Kotarski. – Rzymianie na pewno nie będą wstanie wytrzymać w swoich strojach cały dzień, więc na pewno będzie można je zobaczyć czy przymierzyć. Obóz rzymski nie będzie zamknięty, tak jak powinien być, a więc będzie można zajrzeć i zobaczyć zarówno tą część treningową, militarną. Będzie musztra, będą wszystkie elementy z życia codziennego rzymskiego żołnierza. Będzie można zobaczyć jak to życie obozowe wygląda od kuchni – dodaje.

Bilety na wydarzenie będą sprzedawane w kasie rezerwatu. Ich koszt to 14 złotych za osobę.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia