Straż Pożarna przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą

Temperatury przekraczające 20 stopni Celsjusza zachęcają do wypadów nad wodę. W związku z tym Straż Pożarna rozpoczęła kolejną edycję akcji 'Bezpieczne Wakacje Nad Wodą’.

W jej ramach strażacy przeprowadzają ćwiczenia z łodzią na wodzie, które mają na celu przygotowanie ratowników do ewentualnej akcji ratowania osoby topiącej się. Takie odbyły się w tym tygodniu i będą powtarzane, by poziom przygotowania był wystarczająco wysoki.
– Łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem – podkreśla Barbara Majdak, rzeczniczka ostrowieckich strażaków i przypomina, o czym należy pamiętać wybierając się na kąpielisko.
– Pływamy tylko w miejscach strzeżonych, z wywieszoną białą flagą. Jeżeli takiej flagi nie ma, musi być ratownik. Nie przeceniamy swoich umiejętności pływackich. Nie skaczemy do wody w miejscach nieznanych, bo może to skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu – wymienia.
Barbara Majdak podkreśla, żeby pomoc wzywać tylko w uzasadnionych przypadkach, jeżeli widzimy osobę topiącą się.
– Ludzie często wzywają nas, gdy nikt się nie topi, szczególnie pod wpływem alkoholu, a wtedy może zabraknąć ludzi potrzebnych do uratowania czyjegoś życia – podkreśla.
Przypomina też, że pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. W razie potrzeby należy kontaktować się pod numerem alarmowym 112.
/bart/

Ważne wydarzenia