PiS chce przekazania działek pod przebudowę Alei 3 Maja. Czy jest bliżej realizacji inwestycji?

Radni powiatowi Prawa i Sprawiedliwości domagają się od prezydenta miasta jak najszybszego i nieodpłatnego przekazania nieruchomości przyległych do drogi wojewódzkiej nr 754, objętych planowaną rozbudową.

W swoim apelu, który odczytał na ostatniej sesji rady powiatu ostrowieckiego Paweł Walesic, podnoszą, że bez tego Zarząd Dróg Wojewódzkich nie będzie mógł rozpocząć remontu Alei 3 Maja. Przypomnijmy, że chodzi o odcinek od Ronda Powstania Styczniowego z mostem do skrzyżowania ulic Radwana, Bałtowskiej i alei Jana Pawła II.
– Ta inwestycja jest najważniejszym węzłem komunikacyjnym przebiegającym przez centrum miasta. Wraz z mostem oraz skrzyżowaniem prowadzącym na jedno  z największych w rejonie targowisk, stanowi   o przepustowości pojazdów przez miasto. Jego bezpieczeństwie drogowym oraz bezpieczeństwie mieszkańców – podkreślał.
– Jestem w stałym kontakcie z władzami województwa – mówi prezydent Jarosław Górczyński, podkreślając jednocześnie, że to inwestycja, za którą odpowiedzialny jest samorząd województwa świętokrzyskiego.
– Chce być przekonany, że ta droga wejdzie do realizacji i jestem w stanie rozmawiać o współfinansowaniu tej inwestycji, rozumiejąc trudną sytuację – dodaje.
Szacunkowe koszty gruntów, które miałoby przekazać miasto samorządowi województwa wynoszą około 16 mln. zł.  Karol Rożek, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich informuje, że czekają na projekt wykonawczy, który ma być gotowy w sierpniu. Teoretycznie wtedy mogliby szykować się do ogłoszenia przetargu, jednak jest jeden problem. Na inwestycję nie ma pieniędzy.
– Na pewno nie będą one z województwa, bo ani województwo, ani powiat, ani miasto nie posiadają takiego budżetu. Nawet jeżeli wszyscy razem by się „zrzucili”, nie będzie wystarczająco dużo środków – wyjaśnia.  A koszt inwestycji to około 40 – 50 mln. zł.
Dyrektor Rożek mówi, że będą zabiegać o środki z budżetu państwa, albo o środki unijne planowane na lata 2021-2027.
– Są różne programy jak Fundusz Dróg Samorządowych, czy Mosty dla regionu, z których będziemy chcieli skorzystać – tłumaczy i dodaje, że wstępne rozmowy z rządem na ten temat zostały już rozpoczęte.
To wszystko oznacza, że przebudowa Alei 3 Maja i kolejnych ulic na pewno nie rozpocznie się w tym roku. Według szacunków drogowców, czas potrzebny na jej realizację wyniesie dwa lata.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia