Arkadiusz Bąk o obwodnicy: Lepiej późno niż wcale, naciski mają sens

źródło zdjęcia: Facebook

– Naciskanie do skutku ma sens – komentuje informację o tym, że wreszcie jest zagwarantowane finansowanie małej obwodnicy Ostrowca – Arkadiusz Bąk, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z ramienia PSL.

– Lepiej późno niż wcale. Cieszę się, że to zadanie ma teraz promesę finansowania, czyli jest duże prawdopodobieństwo, że coś się zadzieje. Szkoda tylko, że tyle czasu stał ten temat, bo cały czas zmienia się rynek wykonawczy. My też z poziomu sejmiku cały czas apelowaliśmy o „zauważenie” tej inwestycji, ale też innych ważnych odcinków na terenie województwa – mówi.
Radny Bąk zaznacza, że to wciąż mało. – Województwo świętokrzyskie nadal jest na ostatnim miejscu jeśli chodzi o budowę dróg krajowych. To, że obwodnica Ostrowca powstanie to bardzo dobrze, ale nie możemy zapominać o innych – bardzo potrzebnych inwestycjach – mówi i dodaje, że apeluje do polityków partii rządzącej o skuteczność w zabieganiu o pieniądze dla powiatu ostrowieckiego.
– Wielokrotnie politycy z regionu i z Ostrowca powtarzali, jak to trzeba się wspierać, zbierać, przekazywać działki za darmo przy rozbudowie dróg przebiegających przez nasze miasto, a ja im na to odpowiadałem: pokażcie w takim razie że jest finansowanie, że jest realna rozmowa o tym, że przebudowa dróg krajowych i wojewódzkich przechodzących przez nasze miasto jest możliwa – podkreśla.
Odnosi się tym samym do planów przebudowy Alei 3 Maja, gdzie od kilku lat miasto rezerwuje środki na jej dofinansowanie, a wciąż nie ma decyzji władz województwa o finalizacji tej inwestycji.
Arkadiusz Bąk podkreśla też, że realizacja dużych inwestycji drogowych przez samorządy bez wsparcia z budżetu centralnego jest praktycznie niemożliwe.
Przypomnijmy, że dziś Małgorzata Pawelec, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że budowa małej obwodnicy Ostrowca ma zagwarantowane finansowanie, co umożliwi rozstrzygnięcie przetargu i wyłonienie wykonawcy inwestycji.
– Podpisany został aneks do Program Inwestycji dla budowy obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9. Dzięki temu możliwe będzie rozstrzygnięcie postępowania przetargowego i podpisanie umowy z wykonawcą – mówi.
Rzeczniczka GDDKiA nie odpowiada na pytanie, w jakiej kwocie otrzymali finansowanie na budowę obwodnicy. Najtańsza oferta w przetargu o 5 mln. zł przekraczała budżet GDDKiA założony na tę inwestycję, czyli 48 mln. zł.
Od 9 miesięcy przetarg nie był rozstrzygnięty. Przypomnijmy, że tylko 2 z 6 firm, które wzięły w nim udział postanowiło do końca tego miesiąca przedłużyć termin związania ofertą.
Planowana inwestycja obejmuje budowę odcinka od węzła Brezelia na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia