W połowie czerwca ruszy rekrutacja do szkół średnich

żródło: pixabay.com

To nie będą spokojne wakacje dla absolwentów podstawówek. Rekrutacja do szkół średnich w tym roku potrwa niemal do końca sierpnia.

Z powodu epidemii i przesunięcia egzaminów ósmoklasisty na czerwiec, zmieniły się także terminy składania i rozpatrywania dokumentów. A te uczniowie będą składać w dwóch etapach. Pierwszy potrwa od 15 czerwca do 10 lipca. Drugi, uzupełniający rozpocznie się 31 lipca i zakończy się 4 sierpnia.
Uczniowie aplikujący do ostrowieckich placówek mogą zapoznać się z ofertą szkół i składać wnioski elektronicznie za pomocą platformy świętokrzyskie.edu.com.pl

– Przypomnę, że wzorem lat ubiegłych kandydaci będą mogli wybrać trzy szkoły, do których chcieliby się zalogować i zostać przyjęci. W ramach tych placówek mogą wybrać nieograniczoną liczbę klas. Oczywiście chcielibyśmy, żeby na pierwszym miejscu była to klasa priorytetowa, wymarzona. Warunki przyjęcia są znane, będą to uzyskane punkty na świadectwie i egzaminie, więc pewnie nie wszyscy dostaną się do tych wymarzonych klas. Stąd propozycja klas rezerwowych, do których mogłyby te osoby być przyjęte – mówi Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Ostrowcu.

Przypomnijmy, że zgodnie z nowym harmonogramem, egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca. Ci uczniowie, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu w czerwcu będą go pisać w drugim terminie w dniach 7-9 lipca. Wyniki poznają do 31 lipca. Wcześniej jednak będą musieli dostarczyć świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Czas na to mają do 10 lipca.
– W dalszej kolejności będziemy podawać listy osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, czyli 12 sierpnia. Następnie absolwenci będą potwierdzać wolę przyjęcia do danej szkoły, ewentualnie będą dokonywać zmian swoich preferencji. Zaś 19 sierpnia zostaną ogłoszone listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół prowadzonych przez powiat ostrowiecki – wyjaśnia naczelnik Łata.

Dodaje, że rekrutacja w czasach epidemii powinna przebiegać bez żadnych przeszkód. Zwraca jednak uwagę na nabór do Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego, gdzie prowadzone jest szkolenie sportowe. – Największym problemem, który zauważamy jest nabór do Szkoły Mistrzostwa Sportowego, gdzie już w maju powinny odbywać się egzaminy i próby sprawności sportowej. Teraz takie spotkania z przyszłymi uczniami zaplanowano na końcówkę czerwca. W pozostałych placówkach rekrutacja przebiega bez utrudnień. Szkoły od dawna prowadzą elektroniczną rekrutację, więc w tym przypadku wszystko odbywa się płynnie – mówi.

W tym roku naukę w ostrowieckich szkołach średnich rozpocznie ponad 850 ósmoklasistów. Absolwenci mogą wybierać spośród 13 placówek. Ofertę dydaktyczną uzupełniają niepubliczne placówki. Tutaj wybór jest równie bogaty. Wśród nich Niepubliczne Liceum im. Stanisława Konarskiego, a także Zakład Doskonalenia Zawodowego czy Centrum Edukacji Zawodowej przy Sienkiewicza w Ostrowcu.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia