Budynek kina Etiuda idzie do gruntownego remontu

Wczoraj miasto ogłosiło przetarg na przebudowę budynku kina Etiuda. Zakres robót jest ogromny i będzie prowadzony przynajmniej do maja 2022 roku. Obejmuje termomodernizację obiektu, jego rozbudowę w kierunku rzeki Młynówki, gdzie znajdzie się zaplecze dla sceny i artystów, budowę windy dla osób niepełnosprawnych oraz przebudowę wnętrz.

– W całym budynku do przebudowy jest kilka tysięcy metrów kwadratowych. Wiąże się to z rozbiórkami, nowymi instalacjami, przebudową sceny i sali kinowej, które zostaną wyposażone o nowe nagłośnienie, ekran, siedzenia, jak również z przebudową frontowej części budynku, przystosowaniem części do usług kawiarnianych. Na pierwszym pietrze znajdzie się też druga, mała sala kinowa na 50 osób – mówi Dominik Smoliński, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. Jak dodaje, trzecie piętro będzie służyć organizacji warsztatów edukacyjnych dla szkół. Będą tam również dwie sale konferencyjne z zapleczem. Centrum Tradycji Hutnictwa, czyli multimedialna ekspozycja związana z przemysłową tradycją miasta, zajmie pomieszczenia na pierwszym i drugim piętrze. Złożą się na nią wystawy stałe i czasowe. – Będą to wystawy multimedialne, wystawy z makietami interaktywnymi, również elementami dźwiękowymi, związane ze stalownią, walcownią, starą hutą, powiązaniem huty ze sportem, jak również starożytnym hutnictwem, górnictwem, węglarstwem, czy rzeką Kamienną i pierwszymi wielkimi piecami – wyjaśnia wiceprezydent.
Przypomnijmy, że dokumentacja Centrum Tradycji Hutnictwa została już opracowana przez architektów z krakowskiej firmy Dresler Studio przy współpracy osób związanych z ostrowiecką hutą i kulturą.
Budynek dawnego Zakładowego Domu Kultury czeka też termomodernizacja, ale jego elewacja nie zostanie zmieniona. Obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. – W ramach termomodernizacji będziemy mieli również instalację fotowoltaiczną i solarną. Przebudowana zostanie także instalacja centralnego ogrzewania – mówi Dominik Smoliński.
Inwestycja będzie realizowana z udziałem środków unijnych w kwocie ponad 12 milionów złotych, w ramach dwóch programów – rewitalizacji miasta i termomodernizacji.
Otwarcie kopert w ogłoszonym postępowaniu przetargowym nastąpi 9 czerwca.

 

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia