Uczniowie czekają na nabór do szkół ponadpodstawowych

zdjęcie archiwalne - Liceum im. St. Konarskiego

Od połowy marca aż do 24 maja ze względu na epidemię koronawirusa wszystkie szkoły są zamknięte. Przesunięte zostały także egzaminy maturalne i ósmoklasisty. Tymczasem wielu uczniów czeka na informacje dotyczące kalendarza rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Ta, według pierwotnego harmonogramu, miała rozpocząć się w najbliższy poniedziałek.

– O tej porze roku zazwyczaj już byliśmy po dniach otwartych. Właśnie w okresie kwietnia i maja takie działania promocyjne szkół były prowadzone. Z wiadomych względów w tym roku takie kampanie odbywają się na stronach internetowych wybranych szkół – mówi Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Ostrowcu. Dodaje, że czekają na decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej i dopiero wtedy absolwenci podstawówek będą mogli zalogować się na platformie rekrutacyjnej i zgłosić się do szkoły.

Na razie, oferty szkół średnich z terenu naszego powiatu można znaleźć na stronie starostwa powiatowego i poszczególnych placówek. A tych na terenie Ostrowca jest kilka. Jak informuje naczelnik Łata, w tegorocznej rekrutacji kandydaci mogą wskazać 3 szkoły, w których chcieliby się uczyć. Można wybrać dowolną liczbę klas, ale kandydat powinien ustalić ich kolejność. Warto dodać, że wyjątkiem jest tu rekrutacja do Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego. Ta prowadzona jest w systemie tradycyjnym i wszelkie sprawy związane z naborem trzeba załatwiać bezpośrednio ze szkołą.

Ofertę dydaktyczną w naszym powiecie uzupełniają również niepubliczne placówki oświatowe. W Liceum im. Stanisława Konarskiego nabór wniosków odbywa się elektronicznie i potrwa do 29 maja.

– Generalnie mamy w założeniu przyjęcie jednej klasy w każdym roczniku, która może liczyć maksymalnie 24 osoby. Nasze klasy są multiprofilowe, tzn. każda dzieli się na grupy profilowe, spośród których mamy do wyboru 4 podstawowe profile: biologiczno-chemiczny, matematyczno-fizyczny, humanistyczno-lingwistyczny i matematyczno-geograficzny. A to co uczniów najczęściej najbardziej interesuje to piąta możliwość, czyli profil łączony. W tym przypadku uczniowie sami wybierają konfigurację przedmiotów, które chcą rozszerzać – mówi dyrektor Kinga Wnuk.

Przypomnijmy, że Liceum im. St. Konarskiego zajęło 43. miejsce w Polsce w rankingu Perspektyw, czyli zestawieniu najlepszych liceów w naszym kraju.

W tym roku szkolnym naukę rozpocznie około 860 absolwentów szkół podstawowych z powiatu ostrowieckiego. – To trochę mniej niż w latach poprzednich – mówi naczelnik Łata. Dodaje, że w sumie mogą utworzyć około 27 klas – po 12 w liceach i technikach – oraz 3 klasy w szkołach branżowych.

/paw/

Ważne wydarzenia