Skuteczne zamienniki w diecie – pysznie i zdrowo

Zbilansowana dieta to podstawa zdrowego odżywiania. Wcale jednak nie musimy rezygnować z przyjemności Niektóre z naszych ulubionych produktów, możemy skutecznie zastąpić zdrowymi zamiennikami. Jak to zrobić? 

W dzisiejszych czasach hasło ”zdrowe odżywianie” słyszymy niemal wszędzie. Coraz większą uwagę przykłada się bowiem do zdrowego stylu życia. Obecnie, większość osób jest w pełni świadoma, jak duży wpływ, nie tylko na nasze zdrowie i wygląd, ale i samopoczucie, ma to, co jemy na co dzień. Świadome dobieranie produktów spożywczych jest niezwykle ważne dla zachowania naszego organizmu w odpowiednim stanie. Jedzenie jest dla niego bowiem niczym innym, jak paliwem, które napędza go do funkcjonowania. Wpływ na to, jaki będzie tego rezultat mamy my sami. Decydując się na spożywanie zdrowych posiłków, skutecznie ładujemy nasze baterie, dzięki czemu mamy ogromny zapas energii. Jeśli natomiast stawiamy na słodycze, fast foody, czy też inne ciężkie, tłuste, smażone potrawy, jedyne co zyskamy to ciągłe zmęczenie oraz problemy zdrowotne. Co zrobić, gdy chcemy jeść właściwie, ale myśl o odrzuceniu wszystkich pyszności z menu po prostu nas zniechęca? Nie będzie to takie trudne, jeśli zastąpimy nasze ulubione przekąski, ich zdrowszymi odpowiednikami.

Produkty, które skutecznie zastąpią mięso

Na eliminację mięsa z diety decyduje się obecnie coraz więcej osób. Główną motywacją takiego wyboru jest zwykle chęć minimalizacji szkód środowiskowych związanych z hodowlą, cierpienie zwierząt, a także negatywny wpływ mięsa na ludzki organizm. Ostatni punkt jest często obiektem wielu sporów i kontrowersji. Niemniej, często mówi się, że rzeczywiście dieta wegetariańska, przy odpowiedniej suplementacji ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Wiele osób deklaruje, że z chęcią wykluczyłoby mięso z codziennej diety. Przeszkodą jest jednak to, że ciężko nam sobie wyobrazić nasze menu w wersji wegetariańskiej. Mielibyśmy jeść same owoce i warzywa?

Obecnie jest wiele alternatyw dla mięsa. W sklepach powszechnie dostępne są produkty sojowe i nie tylko. Kupno wegańskiego hamburgera, pasztetu, czy nawet parówek to żaden problem. Co więcej, samodzielnie również możemy stworzyć doskonałe potrawy, które swym smakiem i strukturą przypominać będą mięso.

Jak zastąpić gluten w codziennej diecie?

Nietolerancja glutenu jest obecnie jednym z najczęściej występujących problemów pokarmowych. Przysparza ona wielu dolegliwości, dlatego też należy w tym przypadku niezwłocznie zmienić swe nawyki żywieniowe. W codziennej diety należy wyeliminować między innymi pszenicę, żyto i jęczmień oraz oczywiście wszelkie produkty je zawierające. Osoby z taką diagnozą mają jednak naprawdę wiele możliwości, które pozwolą na zachowanie zbilansowanej diety. Jest bowiem wiele produktów, którymi skutecznie zamienić możemy te z glutenem. Niektóre z nich znajdziemy na przykład na tej liście https://allegro.pl/artykul/10-produktow-bez-glutenu-ktore-urozmaica-twoj-jadlospis-97151. Co więcej, w każdym supermarkecie dostępne są obecnie specjalnie oznaczone artykuły spożywcze bez glutenu.

Odrobina słodyczy — czyli czym zastąpić cukier?

Cukier zdecydowanie jest jednym z głównych sprawców naszych problemów zdrowotnych. Nie bez powodu mówi się o nim ”biała śmierć”. W celu zachowania odpowiedniej kondycji naszego organizmu warto wyeliminować go całkowicie z naszej diety. Nie powinno nam to sprawić najmniejszego nawet problemu, ponieważ w tym przypadku mamy naprawdę wiele alternatyw. Doskonałym naturalnym słodzikiem jest na przykład ksylitol lub stewia. Możemy także zastąpić go erytrytolem, który jest polecany szczególnie osobom dbającym o sylwetkę.

Podziel się

Ważne wydarzenia