’Bezpiecznik” dla firm i mieszkańców miasta. Będą ulgi za wodę dla wszystkich

Pakiet ulg dla przedsiębiorców z Ostrowca, obejmujący także wszystkich mieszkańców miasta w związku z epidemią koronawirusa przedstawił wczoraj na konferencji prasowej prezydent Jarosław Górczyński. – Te procesy produkcyjne są zachwiane, są wstrzymane prace w wielu firmach, salonach fryzjerskich, kosmetycznych, zakładach usługowych, bardzo ograniczona jest praca taksówek, bardzo duże są problemy z transportem, z turystyką, gastronomią, bo bary, restauracje są zamknięte. Koronawirus uderzył we wszystkie branże i to spowolnienie gospodarcze nastąpi i nie sieję to defetyzmu, ale twardo i realnie oceniam sytuację – mówił.

Pakiet pomocowy nazwany roboczo 'bezpiecznikiem’ to cztery rozwiązania. Pierwsze to obniżenie do złotówki podatku od nieruchomości dla samozatrudnionych i mikrofirm za drugi kwartał tego roku, czyli trzy miesiące od kwietnia do czerwca. Za ten sam okres obniżona do złotówki ma zostać opłata za czynsz lub dzierżawę nieruchomości, należących do gminy. Dotyczy to również Targowiska Miejskiego. I to drugie rozwiązanie. Trzecie dotyczy podatku od środków transportowych, który także będzie obniżony do 1 złotego. Wszyscy przedsiębiorcy i mieszkańcy miasta w II kwartale roku zapłacą także mniej za wodę. – Chcąc pomóc wszystkim mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego, także firmom, chcę zaproponować aby za kwiecień, maj i czerwiec wszyscy mieli obniżone opłaty za wodę do złotówki z metra sześciennego – powiedział prezydent Ostrowca. Obecnie, zgodnie z obowiązującą taryfą, za każdy metr sześcienny wody mieszkańcy płacą 4 złote 14 groszy, a przedsiębiorstwa 5 złotych, 13 groszy brutto. Uchwała dotycząca obniżenie ceny za wodę zostanie przedstawiona na najbliższej sesji w poniedziałek 30 marca.                                    Samorząd, jak zapewniał na konferencji prasowej prezydent Górczyński, jest przygotowany na udźwignięcie kosztów obniżek, choć – na co również wskazywał – nie wiadomo, jak długo będzie się utrzymywał stan epidemii.

Gmina, spodziewając się na spowolnienia gospodarczego, przygotowuje też pakiet zamówień dla firm. – Będzie to duży zakres prac remontowo-budowlano-modernizacyjnych – zapowiada Jarosław Górczyński podkreślając, że przeznaczą na nie 'duże pieniądze’. – Chcemy bardzo mocno się przygotować, aby wyjść z takim pakietem zamówień dla firm, dla Ostrowca Świętokrzyskiego. Będzie to duży zakres prac na terenie naszego miasta – dodaje.

Przypomnijmy, że przedsiębiorcy czekali na rozwiązania, które pomogą im przetrwać zastój i kryzys z tym związany. Pismo z prośbą o wsparcie – właśnie w postaci na przykład ulg lub zwolnień z opłat i podatków lokalnych, wysłał na początku tygodnia do wszystkich samorządów powiatu ostrowieckiego Cech Przedsiębiorców i Rzemieślników.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia