Sanepid przypomina o zasadach kwarantanny

Od 15 marca wszyscy wracający do Polski muszą w miejscu zamieszkania lub w innym, wyznaczonym przez samorządy odbyć obowiązkową, dwutygodniową kwarantannę. Jak wczoraj po południu informowała nas Wioletta Adamczyk-Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu, kwarantannie na terenie powiatu poddanych jest 28 osób.

Do wszystkich apeluje o przestrzeganiu zasad izolacji i higieny. – Nie należy opuszczać miejsca zamieszkania, nie spotykać się z innymi osobami. Jeżeli mieszka się z rodziną, w miarę możliwości należy ograniczyć ten kontakt do minimum i zachować bezpieczny odstęp wynoszący co najmniej 2 metry. Należy zachować zasady higieny, często myć ręce, dezynfekować powierzchnie takie jak blaty, klamki, ekrany telefonów. Trzeba monitorować swój stan zdrowia, sprawdzać temperaturę minimum dwa razy dziennie. Jeżeli istnieje potrzeba należy się skontaktować z lekarzem telefonicznie i skorzystać z tele-porady – wyjaśnia Wioletta Adamczyk-Nowak.

4 osoby, które nie miały warunków, by poddać się kwarantannie w domu, przebywają w budynku Bursy Szkolnej przy ulicy Iłżeckiej. Starostwo powiatowe w ramach działań zarządzania kryzysowego wybrało dostawcę pożywienia. Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych wyjaśnia, że rodzina tych osób, choć nie wejdzie do budynku, także może dowieść potrzebne rzeczy, w tym posiłki. – Nie ma przeciwwskazań, by rodzina dostarczała takie posiłki, ale oczywiście nie bezpośrednio osobom poddanym kwarantannie, a pracownikowi, który je odbierze i po dezynfekcji przekaże dalej – mówi.

Służby sanitarne oraz policja uspokajają, że wszystkie osoby skierowane na kwarantannę codziennie są odwiedzane przez funkcjonariuszy. Policjanci sprawdzają z bezpiecznej odległości, czy faktycznie przebywają we wskazanym miejscu i czy czegoś nie potrzebują. Dotąd zastawali wszystkich w miejscach kwarantanny.
Inspektor Adamczyk-Nowak mówi, że obecnie nie otrzymują z przejść granicznych informacji o osobach wracających z innych krajów. – Mamy mieć uruchomioną taką ewidencję wjazdów do Polski i mamy być informowani bezpośrednio ze Straży Granicznej o tych osobach, ale jeszcze nie jest to wprowadzone – wyjaśnia. Przypomina też, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat w wysokości 5 tysięcy złotych. Służby państwa, urzędnicy odwołują się przede wszystkim do odpowiedzialności za siebie i innych.

 

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia