Więcej pożarów i mniej fałszywych alarmów

źródło: KP PSP Ostrowiec Św.

Więcej pożarów i mniej fałszywych alarmów. Ostrowieccy strażacy podsumowali miniony rok.

W siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się narada roczna podsumowująca działalność strażaków i przedstawiająca plany na rok 2020. Wśród nich inwestycje w sprzęt na stanowisku dyspozytora, zakup skokochronu czy łodzi ratunkowo-pontonowej, a także zakup dwóch nowych pojazdów. Wśród planów jest również remont jednostki nr 2 przy Boernera.

Jeśli chodzi o statystyki, to strażacy w minionym, 2019 roku odnotowali 1240 zdarzeń na terenie powiatu ostrowieckiego. – Z czego 685 to były miejscowe zagrożenia. Są to zdarzenia związane z warunkami pogodowymi, takie jak silne wiatry, podtopienia czy powalone drzewa. Takich zgłoszeń mamy najwięcej. Na drugim miejscu są pożary  i tych w 2019 roku mieliśmy 523 – mówi Sebastian Klaus, z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu.

Strażacy odnotowali o 100 pożarów więcej niż rok wcześniej. Otrzymali 32 zgłoszenia dotyczące fałszywych alarmów, to o 10 mniej niż w 2018 roku.
Wśród interwencji strażaków nie brakowało tragicznych zdarzeń, w których życie straciło aż 26 osób.
– Najtrudniejszą i taką nieprzyjemną akcją był dla nas wypadek w Miłkowie, gdzie życie straciły 4 osoby. To była bardzo obciążająca akcja ratownicza. Kolejną był pożar Domu Pomocy Społecznej przy Grabowieckiej. Jedna osoba nie przeżyła. Ale warto podkreślić, że w tym przypadku bardzo dobrze zadziałały procedury. Gdyby nie szybka reakcja pracowników tego ośrodka mogłoby być więcej ofiar – opowiada Sebastian Klaus.

Warto dodać, że strażacy oprócz gaszenia pożarów i usuwania skutków klęsk żywiołowych na co dzień zajmują się również kontrolami obiektów użyteczności publicznej czy zakładów pracy. W ubiegłym roku przeprowadzili 154 takich kontroli.

Przypomnijmy, że ostrowiecka Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej ma prawie 120 strażaków zawodowych, którzy służą w dwóch jednostkach ratowniczo-gaśniczych znajdujących się przy Wardyńskiego i Boernera.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia