Na remont Alei 3 Maja i ul. Radwana będzie jeszcze trzeba trochę poczekać

Przebudowa miejskiego odcinka drogi wojewódzkiej nr 754 w Ostrowcu będzie możliwa po wydaniu przez wojewodę świętokrzyskiego tzw. decyzji lokalizacyjnej.

Wniosek z kompletną dokumentacją został złożony w listopadzie ubiegłego roku. Urząd miał 60 dni na wydanie decyzji. Ale, jak informuje nas Andrzej Pruś, doradca wojewody, okazało się, że wniosek musi zostać uzupełniony. – W międzyczasie zmieniły się pewne przepisy, dotyczące standardów technologicznych i wniosek został zwrócony do uzupełnienia przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich – tłumaczy. Dodaje, że gdy tylko uzupełniony wniosek wróci do wojewody 'niezwłocznie’ zostanie rozpatrzony. – Oznacza to, że być może nawet nie trzeba będzie czekać tych 60 dni na wydanie pozwolenia na budowę – mówi Andrzej Pruś.
Na antenie Radia Ostrowiec prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński poinformował, że na ostatnim spotkaniu z dyrekcją Świętokrzyskiego Zarządu Dróg oraz członkiem zarządu województwa Mariuszem Goskiem usłyszał zapewnienie, że pieniądze na tę inwestycję są. Starania o przebudowę miejskiego odcinka drogi 754 trwały od kilku lat.
– Cała aleja jest drogą wojewódzką i to Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich jest za nią odpowiedzialny. Miasto wspólnie z powiatem już 5 lat temu dołożyło blisko 290 tysięcy złotych do wykonania dokumentacji i to była nasza pomoc finansowa przy tym projekcie – dodaje prezydent Ostrowca.
Przebudowa obejmuje rozburzenie obecnego mostu nad Kamienną i budowę nowego mostu pylonowego, który nawiązuje do pylonowej kładki dla pieszych, łączącej Aleję 3 Maja z ulicą Wałową, dalej przebudowę Alei do skrzyżowania ulic Okólnej ze Słowackiego, gdzie ma powstać rondo turbinowe, wyjście nowym szlakiem w ulicę Denkowską do ul. Radwana i dalej remont Radwana do skrzyżowania z ulicą Bałtowską.
Jak mówi prezydent Górczyński, tak duża inwestycja mogłaby sparaliżować komunikacyjnie całe miasto stąd podczas spotkania zasugerował, by podzielić ją na dwa etapy.
– Zasugerowałem Świętokrzyskiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich by najpierw wykonać odcinek od ronda Powstania Styczniowego do ul. Młyńskiej, a dopiero później zacząć modernizować kolejny odcinek do skrzyżowania ulic Radwana i Bałtowskiej z rondem turbinowym. Jeżeli te prace nie zostaną podzielone, te utrudnienia będą o wiele większe. Nie da się zrobić też innej przeprawy mostowej bo z jednej strony mamy galerię, duży sklep, a z drugiej węzeł drogi krajowej. Przypomnę, że obecny most Marcina Popiela zostanie zburzony i w jego miejsce powstanie nowy – tłumaczy.
Budowa miejskiego odcinka drogi 754 od skrzyżowania Okólnej i Słowackiego nowym szlakiem do Radwana wiąże się także z koniecznością wykupu gruntów. Prezydent Górczyński mówi, że szacunkowo wyniesie to ok. 16 mln. zł. – Ale wielokrotnie deklarowałem i to podtrzymuję, że każda złotówka z pieniędzy z wykupów zostanie zainwestowana w infrastrukturę drogową, w tym także gotowi jesteśmy z tych pieniędzy dokładać do inwestycji drogowych wojewódzkich, czy powiatowych, które poprawią stan dróg w naszym powiecie – zapowiedział prezydent Ostrowca.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia