Darmowe badania w ramach programu „Rak na wspak”

Przypominamy, że wciąż można skorzystać z darmowych badań kolonoskopowych w ramach programu medycznego 'Rak na Wspak’. Oferta skierowana jest do osób dorosłych w wieku od 25 do 65 lat.

– Są jednak pewne obostrzenia. Między 50. a 65. rokiem życia może skorzystać z badań każda osoba. Między 25. a 39. rokiem skorzystać mogą osoby u których rak jelita grubego występował w rodzinie i muszą mieć potwierdzenie z przychodni genetycznej. Osoby między 40. a 49. rokiem życia mogą skorzystać jeżeli w pierwszej linii mają lub mieli krewnego, który cierpiał na tę chorobę – mówi Magdalena Barańska z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Ostrowcu, który jest liderem projektu.
Warto dodać, że od maja ubiegłego roku przebadanych zostało 579 osób, a to wciąż za mało , bo rak jelita grubego jest to ogromny problem w skali kraju a wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Wykonanie takiej kolonoskopii, podczas której usuwane są polipy może zapobiec powstawaniu nowotworu. Każda osoba zainteresowana badaniem może skorzystać ze znieczulenia.
Przypomnijmy, badania realizowane są na terenie całego województwa świętokrzyskiego w 9 placówkach medycznych. W Ostrowcu punkt konsultacyjny mieści się w przychodni ARS-MED GASTRO przy ulicy Słowackiego 23. Informacje i zapisy prowadzone są placówce Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Ostrowcu przy ulicy Furmańskiej 5 bądź telefonicznie pod numerem telefonu 41 265 37 63.
/bart/

Ważne wydarzenia