Bezpłatne badania profilaktyczne w ramach projektu „Rak na Wspak”

żródło: pixabay.com

Wciąż można skorzystać z darmowych badań kolonoskopowych w ramach programu medycznego 'Rak na Wspak’. Oferta skierowana jest do osób dorosłych w wieku od 25 do 65 lat.

– Są jednak wykluczenia. Między 50 a 65 rokiem życia, każda osoba może skorzystać z tego badania bez względu na płeć. Między 25 a 39 rokiem życia to już są osoby, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego i muszą mieć potwierdzenie z przychodni genetycznej. Osoby od 40 do 49 roku życia to są osoby, które mają bądź miały krewnego, który miał nowotwór jelita grubego – mówi Magdalena Barańska z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Ostrowcu, które jest liderem projektu.

Akcja ma na celu zwiększenie wykrywalności raka jelita grubego. Warto dodać, że od maja ubiegłego roku przebadanych zostało 579 osób, a to wciąż za mało, bo zachorowalność na raka jelita grubego jest olbrzymim problemem w skali kraju. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego jaki to jest problem. Wykonanie takiej kolonoskopii, podczas której usuwane są polipy, w których po kilkunastu latach może dojść do nowotworu złośliwego, właściwie zapobiega powstaniu później tej choroby – mówi Magdalena Barańska i dodaje, że każda osoba zainteresowana badaniem może skorzystać ze znieczulenia. – Nie ma czego się obawiać, bo pacjenci są negatywnie nastawieni do tego typu badań, a potem się okazuje, że nie było tak źle jak sobie wyobrażali – mówi.

Przypomnijmy, badania realizowane są na terenie całego województwa świętokrzyskiego w 9 placówkach medycznych. W Ostrowcu punkt konsultacyjny mieści się w przychodni ARS-MED GASTRO przy ulicy Słowackiego 23. Informacje i zapisy prowadzone są placówce Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Ostrowcu przy ulicy Furmańskiej 5 bądź telefonicznie pod numerem telefonu 41 265 37 63.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia