„Między Manhattanem, a lasowiacką strzechą” w Sandomierzu

19 stycznia w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu odbędzie się wernisaż wystawy fotografii pt. “Między Manhattanem, a lasowiacką strzechą” autorstwa Renaty Trybuły.

Na wystawie zaprezentowane zostaną ujęcia z sesji zdjęciowej współczesnej mody inspirowanej lasowiackim haftem czy sandomierskimi strojami ludowymi. Pierwsze kadry tej sesji powstały we wnętrzu lasowiackiej chaty w Kolbuszowej, a kolejne w Nowym Jorku. Ale jak mówi Renata Trybuła, autorka zdjęć najważniejszy jest wydźwięk społeczny. – Chciałam poprzez zdjęcia propagować kulturę lasowiacką, kulturę Ziemi Sandomierskiej, bo dzięki temu trafia do wielu młodych osób. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że dzisiejsza młodzież nie myśli o tym jak wyglądała moda i kultura lasowiacka, co robili nas przodkowie – dodaje.

Zdjęcia, które będzie można oglądać przez niespełna miesiąc w sandomierskim zamku, będą dużego formatu umieszczone nie tylko w tradycyjnej formie w antyramach ale także na płótnie. – A to jest bardzo ważne, bo płótno oddaje kunszt całej fotografii. Będą też zdjęcia wykonane techniką cyfrową na tapecie. Wyświetlony zostanie także film, który był kręcony podczas sesji zdjęciowej w izbie sandomierskiej, która jest makietą w Muzeum Okregowym w Sandomierzu – mówi Renata Trybuła.

Co ciekawe w sesji zdjęciowej na Manhattanie wzięły udział dwie Polki, mieszkające na stałe w USA oraz Egipcjanka.

Warto dodać, że niedzielny wieczór odbędzie się w towarzystwie muzyki Krzysztofa Ścierańskiego oraz duetu PARTYZANT Krzysztof & Mikołaj Toczko. Wernisaż wystawy poprowadzi aktorka Lea Oleksiak.

Wystawa jest kontynuacją projektu 'Sandomierski EtnoDesign” realizowanego przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu w minionym roku. Przypomnijmy, wernisaż odbędzie się w niedzielę, 19 stycznia o godzinie 18 w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

/paw/

Ważne wydarzenia