Dziś Sędziowie – jutro Ty! Jutro demonstracje przed sądami w całej Polsce

Jutro przed Sądem Rejonowym w Ostrowcu odbędzie się protest przeciwko projektowi ustawy, który ma na celu dyscyplinowanie sędziów, którzy ośmielają się krytykować np. wprowadzone zmiany w sądownictwie.

Według niego sędziowie mieliby między innymi informować przełożonych jakie mają konta na portalach społecznościowych, w jakich organizacjach i stowarzyszeniach działają. Za krytyczne wypowiedzi o zmianach w wymiarze sprawiedliwości grozić im ma wyrzucenie z pracy.

– Władza robi zamach na trójpodział władzy i niszczy niezawisłość sądów. Stąd akcja w całej Polsce, aby sprzeciwić się działaniom władzy, która chce zrujnować władzę sądowniczą – mówi Jolanta Wiśniewska z ostrowieckiego Komitetu Obrony Demokracji i wyjaśnia jak upolitycznione sądy przekładać się mogą na życie każdego obywatela. – Weźmy taką hipotetyczną sytuację, że obywatel ma konflikt np. z posłem, który mieszka obok, są sąsiadami. I teraz ta sytuacja, która jest obecnie w kraju powoduje, że sędzia może wydać wyrok nie do końca sprawiedliwy, bo obawiając się o własną karierę i rodzinę może podjąć wyrok zgodny z oczekiwaniami władzy. A władza ustawodawcza, sądownicza i wykonawcza są niezależne, żadna z nich nie powinna dominować nad drugą. W tym momencie mamy jednak sytuację, kiedy władza wykonawcza chce dominować nad sądowniczą – tłumaczy Jolanta Wiśniewska.

Przypomnijmy protest pod hasłem Dziś Sędziowie – jutro Ty! odbędzie się jutro o godzinie 18 pod sądami w całym kraju, w tym także przed sądem rejonowym w Ostrowcu od strony ulicy Klimkiewiczowskiej.

/paw/

Ważne wydarzenia