Uczniowie Listy Piszą – 19-sty Maraton Pisania Listów Amnesty International

Dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji w Polsce i na świecie Amnesty International organizuje Maraton Pisania Listów w obronie 10 osób, które prześladowane są przez rządy swoich państw.
Dziś do akcji dołączyli uczniowie III LO im. Władysława Broniewskigo w Ostrowcu.
– Piszemy do dziesięciu różnych osób z dziesięciu różnych krajów. Listy dotyczą zarówno praw kobiet, człowieka jak i spraw związanych z ekologią. Jedną z takich kwestii jest zanieczyszczenie jednej z rzek w Kanadzie rtęcią – mówi Artur Tofil, nauczyciel Wiedzy o Społeczeństwie, współprowadzący akcję.

Oprócz Kanady listy trafią też do Iranu, Chin, czy na Filipiny. A co piszą uczniowie w swoich listach.
– Piszemy słowa wsparcia dla osób poszkodowanych, które zostały niesprawiedliwie potraktowane przez rząd. Wspieramy także osoby walczące o środowisko naturalne – mówiła Kasia, uczennica z 'Bronka’.

Uczniowie twierdzą także, że tylko pokojowa walka, jaką podjęli pisząc listy może pomóc 10-ciu bohaterom tegorocznej akcji.
– Im więcej osób weźmie udział w akcji tym większa szansa na zwrócenie wolności osobą skazanym. Dlatego myślimy, że to bardzo dobra inicjatywa i cieszymy się, że my jako szkoła możemy wziąć w niej udział.
Do Maratonu Pisania Listów mogą dołączyć także osoby spoza szkoły. Listy będą pisane codziennie od poniedziałku do niedzieli.
W ubiegłym roku w III LO napisano ponad 450 listów, natomiast w całej Polsce, takich listów było prawie 309 tys.

/błaż

Ważne wydarzenia