95 lat – jubileusz Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika

6 grudnia to Mikołajki. Dla społeczności szkolnej Zespołu Szkół nr 1, czyli dawnego 'Ekonomika’ to także imieniny patrona – Mikołaja Kopernika. W tym roku także okazja do uczczenia jubileuszu. Placówka obchodziła dziś 95cio lecie istnienia.
– Nazwa „Ekonomik” nie wzięła się bez przyczyny. Kiedyś mieliśmy głównie klasy ekonomiczne, niestety zainteresowanie zawodem technik-ekonomista bardzo zmalało. Na szczęście od kilku lat pojawia się reaktywacja tego zawodu. Jeśli chodzi o ostatnie lata, skupiliśmy się głównie na branży gastronomicznej i hotelarskiej. Myślimy o kelenerze i techniku spedytorze – mówi Agnieszka Kutera, dyrektor 'ekonomika’. Szkoła do radosnego świętowania zaprosiła dziś licznych gości, przedstawicieli władz miasta, powiatu, emerytowanych nauczycieli i absolwentów, w tym także znanych i cenionych szefów kuchni, którzy pierwsze kroki w zawodzie stawiali właśnie w tej szkole. Wśród nich był Mirosław Jabłoński, związany w trakcie swojej kariery zawodowej z siecią hoteli Cubus, później z Sheratonem, gdzie był zastępcą szefa kuchni, a teraz z Vienna House Andel’s w Łodzi, gdzie kuchnią dowodzi.

– Dzisiaj czułem ten sam nastrój wzniosłości i tremy jak 20 lat temu kiedy po raz pierwszy wchodziłem do tej szkoły. Dla mnie to ogromne przeżycie zobaczyć po tak długim czasie, znowu tych nauczycieli, którzy poświęcali się i uczyli moje pokolenie.
Dla uczniów ma dobrą radę, by pielęgnowali pasję. Podobnie uczniom szkoły podczas krótkiego wykładu mówił Dawid Pakuła, zastępca szefa kuchni w Design Hotels w Krakowie.
– Dobrze jest sobie zadać pytanie czy praca jako kucharz w moim przypadku, będzie pracą czy pasją. Jeśli będziemy to uważać za pasję i zamiłowanie to będziemy tworzyć dania na wysokim poziomie.
Szkoła dla uczniów jest drugim domem i cieszymy się, że naszym jest akurat ta – mówili sami uczniowie.
Uroczystość rozpoczęła się polonezem w wykonaniu młodzieży, były przemowy i gratulacje i podarki na Mikołaja – pierniczki, które przygotowali sami uczniowie.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia