Zbierają 100 litrów krwi na 100 lecie PCK

Pod koniec listopada świętowano w Ostrowcu jubileusz 100 lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Przez cały rok z tej okazji zbierano też krew dla potrzebujących. Czwarta i ostatnia akcja honorowego oddania krwi w szkołach średnich, przebiegająca pod hasłem '100 litrów krwi na 100lecie PCK’ odbędzie się w Mikołajki 6 grudnia na terenie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, czyli dawnej 'samochodówki’. – Rozpoczynamy o godzinie 9.00. Liczymy, że ten rekord 100 litrów krwi pobijemy – mówi Zygmunt Tobiasz z PCK, długoletni honorowy dawca krwi i jeden z organizatorów przedsięwzięcia.

Zebrać w ramach całorocznej jubileuszowej akcji 100 litrów krwi na pewno się uda. W pierwszych trzech zbiórkach oddano jej 42 tysiące 300 litrów. Młodzież krew oddaje też przez cały rok w Punkcie krwiodawstwa i łącznie oddano jej już 93 tysiące 900 litrów. A to oznacza, że do spełnienia założenia 100 litrów potrzeba tylko 14 osób. – Będzie wspaniale, jeżeli 6 grudnia w 'samochodówce będzie nas więcej – podkreśla Zygmunt Tobiasz i zaprasza wszystkich chętnych do udziału w przedsięwzięciu.

Przypomnijmy, że krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat – ważąca powyżej 50 kg, która w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodziła żadnego zabiegu operacyjnego, nie miała robionego tatuażu czy przekłuwanych np. uszu. Trzeba też pamiętać o dowodzie osobistym.

 

/mag/

Ważne wydarzenia