Ciemności wokół zaniedbanego dworca PKP

Na stan dworca PKP w Ostrowcu Świętokrzyskim narzekają pasażerowie, którzy muszą z niego czasami korzystać. Odkąd został wyłączony z użytku w 2010 roku wydaje się że PKP o nim zapomniało. Wokół dworca panują egipskie ciemności, bo zarówno sam budynek, przylegający do niego parking, jak i część kładki nad dworcem jest nieoświetlona.

Magdalena Grosik z biura prasowego PKP poinformowała nas, że spółka nie ma zamiaru modernizować budynku, a w związku z tym, że jest wyłączony z użytkowania nie będzie też zajmować się oświetlaniem jego terenu.
Tymczasem od czterech lat gmina Ostrowiec stara się o przejęcie budynku, który nie jest dobrą wizytówką miasta. Anna Targowska naczelnik Wydziału Mienia Komunalnego ostrowieckiego magistratu mówi, że spółka kolejowa na początku była zainteresowana oddaniem budynku wraz z przylegającą do niego infrastrukturą, ale kontakt i negocjacje w sprawie przejęcia urwały się w 2017 roku. Od tamtej pory gmina czeka, aż spółka wydzieli ze swojego majątku dwie działki, na których znajdują się m.in. perony, bo te PKP musi sobie zachować.
– Nie mamy żadnego sygnału ani dokumentów ze strony Polskich Kolei Państwowych, że z ich strony wszystkie procedury zostały dopełnione – tłumaczy.
Oprócz tego potrzebna jest również zgoda Ministra Infrastruktury na przejęcie przez miasto nieruchomości PKP. Takich dokumentów spółka też nadal nie przygotowała.
– W tej chwili trudno powiedzieć czy spółka jest w dalszym ciągu zainteresowana przekazaniem nieruchomości, czy mają jakieś nowe plany związane z budynkiem – podkreśla naczelnik Targowska.
Mimo to miasto zapowiada, że postarają się przynajmniej doświetlić okolice dworca PKP. Na początek w poniedziałek uruchomią dwie latarnie uliczne na wprost budynku – zapowiada Artur Majcher, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej.
– Konserwator wymieni żarówki w tych niedziałających lampach. Przy samym budynku dworca znajduje się pojedyncza lampa, która niestety odcięta jest od zasilenia odkąd dworzec został wyłączony z użytku. Jej uruchomienie znacznie by poprawiło oświetlenie w tamtym miejscu, ale niestety znajduje się ona poza jurysdykcją Urzędu Miasta – wyjaśnia.
Naczelnik Majcher dodaje, że będą też szukać innych możliwości doświetlenia terenu dworca PKP.

/bart/

Processed with VSCO with preset

Podziel się

Ważne wydarzenia