Dziś odbyło się oficjalne otwarcie nowej oczyszczalni w Kunowie

Nowa, warta blisko 16 milionów złotych oczyszczalnia ścieków w Kunowie oficjalnie otwarta. Dziś na jej terenie uroczyście przecięto wstęgę.

– To historyczna chwila dla Kunowa – mówił burmistrz Lech Łodej i dodawał, że poprzednia oczyszczalnia była w katastrofalnym stanie i w każdej chwili groziła jej poważna awaria – Zbiorniki puchły, rozpadały się, były podpierane stalowymi treglami żeby wytrzymały do wybudowania nowej oczyszczalni – wyjaśniał.
Burmistrz Łodej podkreślał też, że gmina skupia się na rozbudowie systemu kanalizacyjnego, a oczyszczalnia to jego fundament.
– Przed nami kolejne wielkie wyzwania, podłączenie kanalizacji w Janiku, zawrócenie ścieków z Wymysłowa i Boksycki, które wysyłane są do oczyszczalni w Ostrowcu. Mamy spore rezerwy, ścieki są oczyszczane już od kilku tygodni a ich jakość jest rewelacyjna – tłumaczył.
– Poprzednia oczyszczalnia była uciążliwa dla mieszkańców. Smród wydobywający się z niej był nie do wytrzymania, szczególnie w miesiącach letnich, gdy panowały upały – mówił Piotr Rakoczy wiceprzewodniczący Rady Gminy w Kunowie.
– Taki obiekt był tutaj niezbędny, kanalizacja w gminie cały czas się rozrasta więc jestem pewny, że ta inwestycja będzie dobrze służyć mieszkańcom – tłumaczył.
Przypomnijmy, że to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów. Zastosowano w nim najnowsze technologie oczyszczania ścieków, został także uzbrojony w fotowoltaikę, dzięki czemu sam się zaopatrzy w prąd. Przez rok na terenie oczyszczalni badania pod kątem optymalizacji działania oczyszczalni prowadzić będą naukowcy z Politechniki Krakowskiej.
Inwestycja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w kwocie ponad 7 milionów złotych.
/bart/

Ważne wydarzenia