Polacy czytają Tokarczuk – efekt Nobla?

źródło: pl.wikipedia.org

Olga Tokarczuk otrzymała literacką nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Szwedzka Akademia nagrodziła polską pisarkę za wyjątkowe umiejętności w budowaniu narracji w swoich powieściach.

– To wielka duma i radość dla polskiej literatury – tak nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk komentuje Aneta Pierścińska-Maruszewska, szefowa Klubu Literackiego Aspekt oraz dyrektor CKU w Ostrowcu i dodaje, że dostąpiliśmy zaszczytu, że mamy wśród nas noblistkę.

– Młodzież ma dużo szczęścia, bo w kanonie obowiązkowych lektur szkolnych znajdują się opowiadania laureatki nagrody Nobla i jak podkreśla Aneta-Pierścińska-Maruszewska twórczość pisarki bardzo jej się podoba. – Zachwyca u niej zarówno głębia filozoficzna, jak i sam język, który jest z pogranicza jawy i snu. Jest tam trochę zmyślenia, ale wszystko tworzy taką parabolę współczesnej rzeczywistości – tłumaczy.

Dla Barbary Bakalarz miłośniczki literatury a zarazem kierownik uniwersyteckiej biblioteki WSBiP w Ostrowcu Olga Tokarczuk jest pisarką europejską. – Jest bardzo popularna w środowisku czytelniczym, nie tylko wśród krytyków literatury ale jest czytywana. Jej książki są zaczytywane. Ja czytałam prawie wszystko pani Olgi Tokarczuk i jestem zachwycona jej językiem, lekkością tego języka i tym, że sprawy poważne potrafi ując w taki sposób, że trafiają do wszystkich.

Jak zaznacza Barbara Bakalarz po otrzymaniu w ubiegłym roku przez Olgę Tokarczuk prestiżowej, Międzynarodowej Nagrody Bookera za książkę 'Bieguni’ zainteresowanie jej twórczością wzrosło i dodaje, że sama chętnie powraca do książek polskiej noblistki, bo jak podkreśla bardzo dobrze się ją czyta.
Po otrzymaniu Literackiego Nobla, książki Olgi Tokarczuk rozchodzą się w mgnieniu oka.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia