Samorządy sandomierski i ostrowiecki razem będą się promować. Jest porozumienie

Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki i Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza podpisali porozumienie o współpracy na rzecz promocji Muzeum Historyczno – Archeologicznego i Rezerwatu w Krzemionkach, który został wpisany na listę UNESCO oraz Sandomierza.

– Dla Sandomierza jest to znakomita okazja aby podjąć taką współpracę, ponieważ za dziedzictwem UNESCO jeżdżą określone grupy ludzi, zwykle to turyści z zagranicy. Dzięki współpracy uda nam się przyciągnąć do naszego pięknego miasta większą liczbę odwiedzających – mówi burmistrz Marzec.
Na początku współpraca ma polegać na najprostszych rzeczach – takich jak wspólna promocja. Informacje o zabytkach Sandomierza mają pojawić się w Krzemionkach, a w Sandomierzu o pobliskich kopalniach krzemienia pasiastego. Wspólnie wydawać będą materiały promocyjne, razem prezentować się będą na tragach turystycznych.
Ale, jak mówi burmistrz Marzec, współpraca z Krzemionkami ma pomóc także w staraniach Sandomierza o jego wpisanie na listę UNESCO. W sierpniu wystąpił z prośbą do Generalnego Konserwatora Zabytków o spotkanie, na którym chce ustalić, jakie działania powinien podjąć samorząd Sandomierza, by rozpocząć procedurę wpisu na listę.
Marzena Dębniak zapewnia, że pracownicy Krzemionek będą służyć pomocą i będą wspierać Sandomierz w staraniach o wpis na listę UNESCO.
A Sandomierz podobnie jak Zamość chce o wpisanie na listę starówki jako unikalnego układu urbanistyczno – architektonicznego.
/pcr/

Podziel się

Ważne wydarzenia