Spirometria – bezpłatne badania do czwartku w Ostrowcu

źródło: cs.wikipedia.org

Do czwartku w poradni alergologicznej w Krasnalu można bezpłatnie wykonać spirometrię- nieinwazyjne badanie sprawdzające stan naszego układu oddechowego. Do udziału w akcji zorganizowanej z okazji Dni Spirometrii 2019, która się odbywa się w pierwszym tygodniu października zachęca NFZ.

-Osiemdziesiąt procent pacjentów, którzy cierpią na operacyjne choroby płuc, nie zdają sobie z tego sprawy, bo to na początku nie boli, nie przeszkadza w funkcjonowaniu, dlatego gorąco zachęcam, żeby to badanie wykonać – mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Badanie można wykonać w godzinach od 11 do 13 w zespole poradni przy ulicy Kopernika. O tym dlaczego warto się przebadać mówi Marcin Karcz, prezes Zespołu poradni Specjalistycznych Krasnal w Ostrowcu

-Poziom zanieczyszczenia powietrza rośnie, jesteśmy otoczeni przez spaliny, różnego rodzaju dymy, a to zawsze rzutuje na jakoś wdychanego powierza i stan naszych płuc.
i dodaje, że badanie powinny wykonać osoby szczególnie narażone na wysokie stężenie pyłów lub dymu w swojej pracy zawodowej.

W ramach środowych spotkań z profilaktyką organizowanych przez NFZ, w starostwie powiatowym będzie można także dodatkowo zmierzyć poziom cukru i ciśnienia krwi. Panie będą mogły wykonać bezpłatne badanie cytologiczne i mammograficzne. Na terenie starostwa będzie dostępne mobilne stanowisko, na którym będzie można między innymi potwierdzić Profil Zaufany czy założyć Internetowe Konto Pacjenta.

-Będzie można wyrobić kartę EKUZ, gorąco apeluje do wyrabiania jej teraz, a nie w okresie przed świętami, żeby nie stać w kolejkach. Podstawowa karta ma ważność trzech lat, naprawdę warto skorzystać z możliwości jej wyrobienia. Zachęcam również osoby, które mają zlecenia na materiały medyczne i środki ortopedyczne, będziemy też na naszym mobilnym punkcie takie zlecenia potwierdzać – wyjaśnia Beata Szczepanek.

Środowe spotkanie z profilaktyką w starostwie rozpocznie się o godzinie 11 i potrwa do 14.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia