Koalicja Obywatelska – senior w centrum uwagi

Polityka senioralna jest jednym z głównych elementów programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Projekt 'Polska Seniora’ w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, podczas sesji plenarnej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Warszawie zaprezentowała Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka PO ze świętokrzyskiego i kandydatka do Sejmu Koalicji Obywatelskiej, która go tworzyła.

– Skonsultowaliśmy go z tysiącami seniorów, na ponad 80 spotkaniach. W wyniku tych konsultacji złożyliśmy konkretny projekt ustawy. To jest naprawdę bardzo szeroki program, bardzo kompleksowy, który skierowany jest nie tylko dla seniorów, ale także dla osób pracujących, którzy sami nie mogą zaopiekować się swoimi bliskimi. Tutaj pojawia się właśnie ta pomoc w postaci organizacji tej opieki.

Pomóc w zapewnieniu seniorom opieki ma czek opiekuńczy wypłacany co miesiąc w wysokości 48 proc. najniższego wynagrodzenia, czyli nawet ponad 1000 złotych. Marzena Okła-Drewnowicz uważa, że takie rozwiązanie poprawi dostępność do asystentów osób niesamodzielnych, bo będą powstawać firmy oferujące taką pomoc. Pracujący członkowie rodziny mieliby też prawo do półrocznego bezpłatnego urlopu opiekuńczego.

Koalicja obiecuje seniorom zagwarantowaną ustawą 13ą emeryturę i zwolnienie z podatku PIT, a także jednorazową premię emerytalną za długoletni staż pracy w wysokości od 10 do 20 tysięcy złotych w formie pakietu akcji. Projekt 'Polska Seniora’ zawiera też pakiet dotyczący zdrowego i aktywnego życia.

Obywatelski Parlament Seniorów od 2016 roku, czyli od kiedy władzę sprawuje PiS, nie odbywa się w budynku Sejmu. – Seniorzy zostali z niego wyproszeni – mówi Marzena Okła-Drewnowicz i dodaje.
– Nasza kandydatka na premiera – Małgorzata Kidawa-Błońska – zadeklarowała, że po zmianie władzy, kolejny parlament seniorów, w przyszłym roku odbędzie się w godnym miejscu, tam gdzie powinien być – a więc w parlamencie polskim.

Jak podkreśla posłanka ze Skarżyska w ciągu najbliższych 10ciu lat liczba osób w wieku 75-84 lat wzrośnie aż o półtora miliona.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia