Trwa nabór w ramach akcji Masz głos

źródło: maszglos.pl

Tylko do końca września można zgłosić się do ogólnopolskiej akcji Masz Głos, która od wielu lat zmienia Polskę lokalnie i jednocześnie zacieśnia współpracę mieszkańców z lokalnymi władzami.

– Akcja Masz Głos to przedsięwzięcie, które pomaga zmieniać najbliższe otoczenie tak, aby wszystkim wokół żyło się wygodniej, przyjemniej i ciekawiej – mówi Alicja Zaczek-Żmijewska z Fundacji Stefana Batorego i dodaje, że udział w akcji jest bezpłatny, a zgłosić się może każdy – wystarczy zapał do działania na rzecz swojej miejscowości i pomysł. A tych jest wiele. – Mapa dostępności miejsc dla osób niepełnosprawnych przygotowana przez środowisko szkolne młodych ludzi. Ciekawy i bardzo potrzebny pomysł, bo żyjemy w przestrzeni z wieloma barierami. To może być pomoc zwierzętom w schronisku, powołanie rady młodzieży czy rady seniorów, ale także budowa placów zabaw – mówi Alicja Zaczek-Żmijewska.

W akcji Masz Głos udział biorą różne organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje, czy rady osiedlowe i grupy sąsiedzkie. Wśród nich są także instytucje publiczne – szkoły, biblioteki i ośrodki kultury. Każda edycja akcji trwa około 10 miesięcy. W tym czasie uczestnicy biorą udział w bezpłatnych szkoleniach, mogą zasięgać porad w zakresie sposobów rozwiązywania lokalnych problemów, czy metod aktywizacji społeczności lokalnej.

– Zamykamy daną edycję w czerwcu, dużą galą na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas gali nagradzamy tych, którzy najskuteczniej sobie poradzili z wyzwaniem. Nagrody dajemy im i władzom lokalnym – przedstawicielom samorządu. W naszym działaniu chodzi o to, aby wszystkie działania były realizowane wspólnie.

Od początku istnienia akcja objęła swoim zasięgiem 700 gmin. W poprzednich latach w samym województwie świętokrzyskim uczestniczyło w niej 47 organizacji i ponad 2600 uczestników.

W tej edycji z regionu zgłosiło się 7 organizacji z m.in. Włoszczowy, Staszowa, Stąporkowa czy Kielc.
W Świętokrzyskiem nadzór nad projektem sprawuje Stowarzyszenie Homo Faber. Aby wziąć udział w akcji wystarczy wejść na stronę maszglos.pl i zarejestrować się w zakładce 'dołącz do akcji’.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia