Wszyscy Polacy są z rodziny Sienkiewicza

Fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza i ilustrujące je inscenizacje to jeden z elementów pikniku historycznego, jaki organizuje Bałtowski Kompleks Turystyczny. Będą damy i dwórki, rycerze i szlachta, konie, obóz Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz wystawa z Muzeum w Woli Okrzejskiej.

Dwudniowy piknik z historią organizuje Bałtowski Kompleks Turystyczny w najbliższy weekend.
W sobotę uczestnicy przeniosą się w czasy Złotego Wieku i Unii Lubelskiej, a poczuć klimat tego okresu pomoże Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej prezentując ówczesne stroje, zwyczaje i tańce. Animatorzy poprowadzą gry i zabawy z drugiej połowy XVI i XVII wieku. Zapoznać się będzie można m.in. z uzbrojeniem wojsk Korony i Litwy.

W niedzielę żywa lekcja historii dotyczyć będzie Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a opowiedzieć o niej pomoże twórczość Henryka Sienkiewicza. Wśród osób zaproszonych do głośnego czytania jest prawnuk Henryka Sienkiewicza – Bartłomiej Sienkiewicz. – Jeszcze nie wiem fragment jakiej książki będę czytał, ale uczynię to z wielką przyjemnością, bo każdy tekst Sienkiewicza pięknie brzmi. Jest to jeden z wzorów pięknej polskiej mowy – mówi.

Bartłomiej Sienkiewicz niedawno wydał książkę o swoim pradziadku pt. 'Sienkiewicz z nami’. Podczas pikniku będzie mówił także o niej i wraz z członkami rodziny opowiadał, jakie wspomnienia wiążą się z postacią polskiego noblisty.

A z opowiadań pradziadka najbardziej ceni sobie 'Szkice węglem’. – To tragiczna diagnoza stanu społeczeństwa napisana lekko ironicznie, a na końcu chwytająca za gardło. Pokazuje, że Sienkiewicz był pierwszej wody diagnostą społecznym i miał wielką wewnętrzną odwagę powiedzieć wprost w jakim świecie żyjemy i jakie są konsekwencje takiego, a nie innego systemu społecznego – podkreśla prawnuk pisarza. I dodaje, że wśród powieści najbliższa jest mu pierwsza część Trylogii, czyli Ogniem i mieczem. – Jest ona wielkim ostrzeżeniem przed rozpadem wspólnoty politycznej, przed rozpadem wewnętrznym, wcale nie jest napisana ku pokrzepieniu serc. Jest tak jakby Henryk Sienkiewicz mówił: uważajcie, można zniknąć w wieku pary i elektryczności, nie wszyscy wygrywają na tym świecie. Jeśli będziecie skłóceni to może was czekać straszny los – opisuje Bartłomiej Sienkiewicz.

Atrakcją tego dnia w Bałtowie będą, m.in. inscenizacje historyczne ilustrujące fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza, degustacje ziemniaków pieczonych na ognisku, quiz z nagrodami z wiedzy o twórczości polskiego pisarza, obozowisko z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz koncert Łukasza Jemioły z zespołem.
– Niezależnie, czy jesteśmy z nim spokrewnieni, czy nie to właściwie wszyscy Polacy są z rodziny Sienkiewicza i dlatego zapraszam na tę wspaniałą rodzinną imprezę. Ze wszystkimi chętnie powspominam mojego pradziadka – podkreśla Bartłomiej Sienkiewicz.
Bałtowski Kompleks Turystyczny w tym dniu będzie także prezentował wystawę poświęconą polskiemu nobliście, którą na co dzień można oglądać w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
A piknik historyczny w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym zarówno w sobotę jak i niedzielę rozpoczyna się o godz. 11, impreza jest otwarta i bezpłatna dla wszystkich.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia