Krótsze kolejki na zabieg usunięcia zaćmy

źródło: pixabay.com

Teraz usunięcie zaćmy wykonamy bez limitów. Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył finansowanie tych zabiegów. Dzięki temu kolejki w naszym województwie się zmniejszyły.

– Kolejki się skróciły o około 70 procent. Wszyscy pacjenci, którzy oczekują na zabieg mają wyznaczone terminy jeszcze na ten rok. Są placówki, gdzie te terminy są tygodniowe czy dwutygodniowe. Także pacjent może być w tak krótkim czasie zoperowany – mówi Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Dla przykładu w styczniu na zabieg usunięcia zaćmy w naszym województwie czekało ponad 7 tysięcy pacjentów, w tej chwili jest to 2 tysiące osób. W ostrowieckiej lecznicy na początku roku na zabieg ten czekało 940 pacjentów, a teraz już 380 osób.

– Ten termin, który był na 2021 rok tak się skrócił, że teraz Ci pacjenci będą zoperowani najpóźniej
w grudniu br. Oczywiście mówimy o przypadkach tzw. stabilnych czyli tych, które nie muszą być operowane nagle. Pilne przypadki operowane są poza kolejnością – dodaje rzecznik Szczepanek
i tłumaczy, że jeśli są osoby, które chciałyby jeszcze szybciej skorzystać z zabiegu usunięcia zaćmy to mogą przenieść swoje skierowanie do placówki, gdzie kolejki są najkrótsze. Obecnie najszybciej zrobimy go w Starachowicach.

Na terenie województwa świętokrzyskiego funkcjonuje 9 placówek, gdzie można wykonać zabieg usunięcia zaćmy, m.in. w Ostrowcu, Kielcach czy Starachowicach. Jak informuje Beata Szczepanek, niebawem ta liczba się zwiększy.
– Jeszcze w tym roku przybędzie jedno miejsce udzielania takich świadczeń – w Jędrzejowie. Został już ogłoszony konkurs. Mamy też zapowiedzi, że taki dzienny oddział chce utworzyć Opatów i jeśli lecznica spełni wszystkie wymagania to na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony konkurs i powstanie tam dzienny oddział okulistyki.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia