Wkrótce znacznie poprawi się stan dróg w powiecie

Wiemy już jakie drogi w powiecie ostrowieckim zakwalifikowały się do programu 'Fundusz Dróg Samorządowych’. Od jutra wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek ma zacząć podpisywać pierwsze umowy.

Powiat zgłosił siedem wniosków i wszystkie zostały przyjęte.
Remontu na kwotę 1 miliona 300 tys. doczekać się ma aleja Jana Pawła II na odcinku od ulicy Radwana do Siennieńskiej w Ostrowcu.
W Bałtowie będzie to droga relacji Bałtów – Antoniów, wartość inwestycji – 900 tys.
W Denkówku w gminie Bodzechów droga o długości 500 metrów, kosztować ma 4 miliony złotych.
W gminie Waśniów remont czeka drogę w Nosowie na dwóch odcinkach o łącznej długości 1,5 kilometra. Koszt – 750 tys.
W Ćmielowie są to dwa odcinki – w Piaskach Brzóstowskich oraz w miejscowości Skała, łącznie o długości blisko 2 kilometrów. Zadanie ma wartość ponad 900 tys. zł.
W gminie Kunów zakwalifikowała się droga w Janiku o długości 830 metrów – wartość – 480 tys. zł.
Starostwo Powiatowe złożyło wnioski, by te zadania zostały dofinansowane w wysokości 80 procent, jednak – jak mówi wicestarosta Andrzej Jabłoński – już teraz wiedzą, że takiego dofinansowania nie da się uzyskać i będzie potrzebna pomoc poszczególnych gmin.
– Prawdopodobnie będzie to dofinansowanie rzędu 50 procent, być może 60. Jak już poznamy decyzję, rozpoczniemy rozmowy z włodarzami gmin- tłumaczy Jabłoński.
Jeżeli chodzi o drogi gminne to w gminie Bodzechów remontu doczeka się odcinek od drogi wojewódzkiej nr 754 do Rezerwatu 'Krzemionki’. – Bardzo nas cieszy fakt, że już teraz uda nam się dołożyć 'cegiełkę’ do poprawy dostępności Krzemionek dla turystów, które zostały wpisane na listę UNESCO – podkreśla wójt Jerzy Murzyn. Koszt tej inwestycji wyniesie 200 tys. złotych. Na przebudowę może także liczyć droga w Nowej Dębowej Woli o długości około 900 metrów za 600 tys złotych. W obu przypadkach samorząd liczy na dofinansowanie tych inwestycji w 80 procentach.
W Ćmielowie remontu doczekać się może droga między Wolą Grójecką a Drzemkowicami o długości 300 metrów. Będzie kosztował ponad 300 tys. złotych.
W ramach programu Funduszu Dróg Samorządowych na dwóch odcinkach może zostać zmodernizowana ulica Prosta w Kunowie. Łączny koszt tej inwestycji to 1,5 miliona złotych, z czego 80% ma zostać dofinansowane z programu.
W gminie Waśniów na listę dostały się 3 drogi: w Boleszynie o długości ponad 400 metrów, inwestycja ta opiewa na kwotę 400 tys. złotych oraz droga we Wronowie o długości blisko 1,3 kilometra na kwotę prawie 1 miliona 200 tys. zł. Remont drogi w Mominie o długości prawie 700 metrów kosztować będzie prawie 450 tys. zł.
Na dziś jedyną gminą, która już zapowiedziała, że mimo zakwalifikowania wniosku nie skorzysta z dofinansowania i nie zrobi remontu jest Bałtów. Wniosek dotyczył odcinka od drogi wojewódzkiej nr 754 do Pałacu Druckich-Lubeckich. Jak tłumaczy wójt Hubert Żądło, inwestycja ta mogła liczyć na dofinansowanie w wysokości maksymalnie 50% w związku z tym, że średni dochód na mieszkańca przekracza zakładane w programie wskaźniki i gmina nie ma pieniędzy, by w 50 procentach sfinansować remont.
To, czy wszystkie zakwalifikowane wnioski otrzymają dofinansowanie i w jakiej ostatecznie wysokości dowiemy się do końca lipca.
/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia