Albo lądowisko, albo likwidacja SORu

Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim stoi przed dużym dylematem. Jeżeli Szpitalny Oddział Ratunkowy ma dalej funkcjonować w szpitalu to musi być wyposażony w lądowisko dla helikopterów.

To, że SORy w całym kraju muszą od 1 stycznia 2021 roku posiadać własne lądowisko reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2011 roku.
– Nowobudowany SOR przy ostrowieckim szpitalu ten wymóg musi spełnić – mówi Andrzej Jabłoński, wicestarosta ostrowiecki.
Jeżeli powiat nie zbuduje lądowiska to SOR zostanie zdegradowany do izby przyjęć, ale wtedy Starostwo będzie musiało zwrócić rządową dotację, która została przyznana na jego rozbudowę. A ta – przypomnijmy – wyniosła blisko 6 milionów złotych.
Wicestarosta Jabłoński podkreśla, że projekt lądowiska jest przygotowany. Miałoby powstać na dachu budynku 'C’ szpitala.
– Koszt tej inwestycji opiewa na kwotę około 4,5 miliona złotych – informuje.
Decyzję Zarządu Powiatu, czy wybudują lądowisko, czy zdegradują SOR do izby przyjęć powinniśmy poznać do września. Jednak, jak mówi wicestarosta Jabłoński, jest tylko jedno logiczne wyjście z tej sytuacji – zbudowanie lądowiska dla helikopterów ratunkowych.
/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia