Starostwo poszukuje dodatkowych pieniędzy na Krzemionki

Starostwo Powiatowe będzie musiało z własnych środków dorzucić brakującą kwotę na renowację Pałacu Wielopolskich w Częstocicach i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych trasy kopalni w Rezerwacie 'Krzemionki’, czyli ponad 3 miliony złotych.

To konsekwencja ofert przetargowych, które okazały się znacznie wyższe niż zabezpieczone na ten cel środki. W zeszłym miesiącu starostwo wnioskowało do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zwiększenie kwoty dotacji, jednak jak mówi Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego ministerstwo nie dysponuje teraz dodatkowymi środkami
– Ministerstwo nie ma prawnej możliwości przekazania w tym momencie żadnych dodatkowych środków, co oznacza, że te środki powinny być uzupełnione z innych źródeł – tłumaczy.
Jak podkreśla wicestarosta Jabłoński, na tym etapie starostwo nie może zrezygnować z tej inwestycji, mimo że sytuacja finansowa powiatu jest zła. Zapytany o to, czy samorząd powiatowy stać na dołożenie tak dużej kwoty odpowiada, że będą starali się wydłużyć realizację projektu do 2021 roku, tak aby wydatki na inwestycję rozłożyć jak najbardziej w czasie
– Dojdzie nam wtedy jeden dodatkowy rok budżetowy – mówi.
Kolejny wniosek, o którym mówi wicestarosta Jabłoński powinien dotrzeć do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jeszcze w tym tygodniu. Jak dodaje, w przyszłości będą jednak starali się odzyskać te pieniądze, bo być może ministerstwo wtedy znajdzie dodatkowe środki.
Przypomnijmy, że muzeum na realizację inwestycji wartej ponad 11ście milionów złotych w 2017 roku otrzymało rządowe dofinansowanie w wysokości ponad 9 milionów 300 tysięcy.
Prace miały ruszyć wiosną ubiegłego roku. Nie rozpoczęto ich, bo firma projektowa nie wywiązała się z umowy. Z nowym wykonawcą umowę podpisano dopiero pod koniec maja 2018.
Poza modernizacją Pałacu Wielopolskich oraz trasy dla niepełnosprawnych na terenie Rezerwatu Krzemionki postać ma także stała wystawa, jednak przetarg na jej wykonanie zostanie ogłoszony dopiero, gdy będzie wiadomo, czy uda się wydłużyć termin realizacji projektu.
/bart/

Ważne wydarzenia